رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده از ورود بیش از هشت هزار قطعه غاز خاکستری به تالاب های این شهرستان در روزهای اخیر خبر داد.


به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا فرامرز سفری افزود: این دسته از پرندگان مهاجر در تالاب های سلدوز، آق قلعه، گرده قیط و ممیند و سواحل جنوبی دریاچه ارومیه فرود آمده اند که در این میان تالاب سلدوز پذیرای بیشترین تعداد از این غازهای خاکستری است.

وی یادآوری کرد: با کاهش تدریجی دمای هوا در مناطق شمالی و آغاز فصل سرما و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان انواع پرندگان مهاجر وارد تالاب های این شهرستان شده اند.

سفری با بیان اینکه مهاجرت غازهای خاکستری عمدتا از اواسط آبان ماه آغاز می شود و تا اواخر آذر و اوایل دی ماه ادامه می یابد گفت: این پرندگان در صورت عدم یخبندان معمولا تا اواسط اسفندماه در این تالابها حضور دارند.

وی اضافه کرد: بارندگی های بسیار مطلوب پاییزه و احیای تالاب های این شهرستان و نیز وجود امنیت در این تالاب ها شرایط مطلوب و مناسبی را برای مهاجرت انواع پرندگان مهاجر و بومی به این تالاب ها بوجود آورده است.

سفری یادآور شد: در زمان حاضر علاوه بر غازهای خاکستری چندین هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر دیگر نیز وارد تالاب های این شهرستان شده اند.

غاز خاکستری با 83 سانتیمتر طول بزرگترین غاز در منطقه بوده و منقارش ضخیم و به رنگ صورتی و سر و گردنش خاکستری و پاهایش صورتی رنگ است.

بدن این پرنده دارای رو تنه و زیر تنه اش خاکستری با رگه های کوچک سیاه بوده و به صورت دسته جمعی از منطقه ای به منطقه دیگر کوچ می کنند.

این پرنده، در مناطق تالابی، باتلاق ها، دشتهای سیلابی، سواحل دریاچه ها و رودخانه ها به سر برده و در کنار اراضی باتلاقی و روی زمین آشیانه می سازد.

شهرستان نقده با داشتن سه تالاب بین المللی درگه سنگی، شورگل و یادگارلو و چندین تالاب فصلی و دایمی دیگر و همچنین مناطق شکار ممنوع همه ساله پذیرای هزاران قطعه پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر است.

شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.


منبع:ایرنا