کارشناسان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان برای نخستین بار موفق به مشاهده و شناسایی گونه نادر جغد شاخدار (جغد گوش دراز) در منطقه شکار ممنوع 'بلبل آب' این استان شدند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: کارشناسان محیط زیست طبیعی که با تجهیز امکانات مناسب در حال بازدید، پایش از مناطق و بررسی وضعیت حیات وحش، گونه های مهاجر و فصلی هستند موفق شدند این پرنده را مشاهده و شناسایی کنند.

به گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی افزود: از بیش از 520 گونه پرنده شناسایی شده در کشور، حدود 370 گونه آن در سیستان و بلوچستان است.

وی ادامه داد: در صورت وجود امکانات و پایش بیشتر زیستگاههای منطقه، شاهد مشاهده پراکنش جدید گونه های جانوری در استان خواهیم بود.

محمودی بیان کرد: این غنای گونه ای هر چند به دلیل طیف گسترده زیستگاهی در استان است، ولی بیشتر به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن منطقه در تلاقی و همجواری مناطق زیست جغرافیایی (اقلیم های حیاتی جهان) است.

وی اظهار کرد: قبل از این، پراکنش این گونه در شمال ایران به ثبت رسید و مشاهده جغد شاخدار در منطقه شکار ممنوع 'بلبل آب' نخستین گزارش پراکنش آن در سیستان و بلوچستان است.

جغد شاخدار یا جغد گوش دراز (نام علمی: Asio) (پیش از این: Strix otus) و نام 'انگلیسی: Long eared Owl' گونه ای جغد است که در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا زادآوری می کند.

این پرنده حدود 36 سانتی متر طول دارد، جغد شاخدار از رده جغدهای گوش به سر و از خانواده جغدان است، این پرنده در مناطق جنگلی زندگی می کند و در آشیانه های متروک روی زمین تخم گذاری می کند.

جغد شاخدار را در حالت نشسته از روی گوش پرهای بلندش به آسانی می توان شناسایی کرد، اما گاهی اوقات هنگام استراحت گوش پرهایش را جمع می کند، تغذیه این گونه جغد، از پستانداران کوچک، پرندگان و حشره است.منبع:ایرنا