تعقیب وگریز و شلیک پلیس به خودروی حامل محموله بزرگ قاچاق هوبره در بوشهر

۱۹ آبان ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: ساعت یک بامداد امروز (دوشنبه ۹۳/۸/۱۹) مأمورین نیروی انتظامی و پلیس مبارزه با مواد مخ در شهرستان دشتستان بوشهر در پست ایست و بازرسی بین شهری به یک خودروی پژو پارس سفیدرنگ مشکوک شده آنرا متوقف می کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر در این باره گفت: زمانیکه مامورین قصد بازرسی از خودرو را داشتند راننده پژو با سرعت بسیار زیاد اقدام به فرار می کنند.
دلشب اظهار داشت: نیروهای پلیس نیز به تعقیب خودروی متواری پرداخته و با شلیک گلوله لاستیک های عقب پژو را هدف قرار می دهند.

متخلفین با وجود شلیک پلیس و پنچر بودن تایرهای عقب همچنان به فرار ادامه می دادند که با هماهنگی صورت گرفته ریل میخدار در مسیر جاده پهن شده و با عبور خودروی متخلفین از روی آن لاستیک های جلوی خودرو نیز پنجر می شود.
پس از مدتی حرکت و جدا شدن کامل لاستیک ها از رینگ، خودروی متخلفین متوقف شده و دو سرنشین آن توسط نیروهای پلیس دستگیر می شوند.

پس از انتقال متهمین به پاسگاه انتظامی، در بازرسی از خودرو تعدادی کارتن حاوی ۵۵ عدد پرنده هوبره که در قسمت های متخلف خوردو جاسازی شده بود کشف و ضبط می گردد.
در حل حاضر با هماهنگی مقام قضایی پرنده ها در اختیار اداره محیط زیست شهرستان دشتستان قرار گرفته و بازجویی مشترک پلیس و نیروهای یگان محیط زیست جهت روشن شدن مبدا و مقصد محموله قاچاق آغاز شده است.

متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و حمل پرندگان، یکی از هوبره ها تلف شده و بقیه نیز شرایط مطلوبی ندارند اما ۵۴ پرنده دیگر همچنان زنده و تحت تیمار و مراقبت هستند.
مقصد نهایی این محموله بطور حتم انتقال بوسیله لنج و کشتی از طریق بنادر استان بوشهر به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بوده است.


گونه نادر هوبره با نام علمی Houbara Bustard یکی از پرندگان ارزشمند و در معرض انقراض است که به عنوان گونه‌ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می‏گیرد. هوبره به عنوان گونه‌ای آسیب‌پذیر در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت IUCN به ثبت رسیده است.

شکار و قاچاق هوبره به کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل علاقه بسیار زیاد شیوخ عرب، نسل این پرنده را در آستانه انقراض قرار داده است.


بر اساس آخرین مصوبه دولت در حال حاضر ضرر و زیان وارده به محیط زیست بابت صید و شکار غیرمجاز هر قطعه هوبره معادل بیست میلیون ریال تعیین شده است.


منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران