به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا، حسین دلشب روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: منطقه حفاظت شده مند از گذشته های دور از زیستگاه های مهم آهو بوده که در دسته های کوچک و بزرگ، زیبایی طبیعت این منطقه را دو چندان کرده اند.
وی گفت: انواع دیگری از پستانداران بویژه روباه، شغال، گراز، کفتار و گرگ نیز به وفور در منطقه حفاظت شده مند دیده می شود.

دلشب ادامه داد: عملیات سرشماری پستانداران منطقه حفاظت شده مند با حضور 35 نفر از کارشناسان و ماموران اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و واحدهای تابعه هفته گذشته اجرا شد.

وی بیان کرد: منطقه حفاظت شده مند با وسعت 32 هزارو 985 هکتار با دو اکوسیستم آبی و خشکی درکنار بخش بردخون از توابع شهرستان دیر واقع در ‎ 180کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر قرار دارد.

دلشب گفت: منطقه مند جلگه ای کویری با دو فصل زمستان خشک و تابستان گرم است و جزیره مهم و زیبای خان نیز در محدوده آن قرار دارد که در مجاورت پارک ملی دیر نخیلو واقع شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر با اشاره به اینکه رودخانه مند، پرآب ترین رودخانه استان تنها منبع تامین آب شرب حیات وحش منطقه است افزود: پوشش مناسب گیاهی از جمله ساریکورینا، گز، کهور پاکستانی و کنار و ساحلی بودن این منطقه امکان زیست و مهاجرت انواع پرندگان، آبزیان، خزندگان و پستانداران را درآن فراهم کرده است.

وی یادآور شد: گونه های مختلف پرندگان از جمله باکلان، اگرت ساحلی، فلامینگو، درنا، چکاوک، ماهی خورک، زنبورخوار، پرستوی دریایی و نمونه های متعدد دیگری از پرندگان نیز در این منطقه وجود دارد.

دلشب با قدردانی از تلاش شبانه روزی کارکنان منطقه حفاظت شده مند در نگهداشت این میراث طبیعی گفت: محیط زیست سرمایه ملی محسوب می شود که حفظ آن درگرو همکاری بین بخشی و مشارکت جدی مردم با متولیان امور است.