صیادان هوبره پس درگیری و ضرب و شتم یکی از محیط بانان خواف دستگیر شدند

۱۱ آبان ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشاتی مبنی بر تله گذاری صیادان متخلف جهت زنده گیری و قاچاق هوبره در داخل منطقه حفاظت شده سیرخون و در محلی نزدیک به نقطه صفر مرزی، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان خواف پس از هماهنگی با گروهان هنگ مرزی سنگان عازم محل مذکور شدند.
محیطبانان در فاصله حدودا هزار متری از مرز متوجه شدند که متخلفین تعداد زیادی از درختچه های تاغ را شکسته و جهت صید هوبره رج گذاری (دامهای مخصوص صید هوبره) نموده اند.
مامورین می دانستند با توجه به اینکه صیادان، هوبره ها را زنده نیاز دارند برای کنترل دامها دائما به آنها سرکشی می کنند. بنابراین محیط بانان دامها را جمع آوری نکرده و در فاصله کمی از رج ها استتار نموده و به کمین متخلفین نشستند.

………………………تعقیب و گریز محیط بانان با صیادان غیرمجاز هوبره در دشت سیرخون
پس از ساعت ها انتظار نهایتا در حوالی غروب آفتاب یک دستگاه موتورسیکلت که دو سرنشین داشت وارد دشت شده و در حال حرکت با موتور سیکلت مشغول کنترل دامها شدند.
به محض نزدیک شدن متخلفین به کمین محیط بانان، مامورین از کمین خارج شده و فرمان ایست صادر گردید.

صیادان با مشاهده محیط بانان بلافاصله تغییر مسیر داده و با سرعت زیاد مشغول فرار شده و محیط بانان نیز به تعقیب متخلفین پرداختند.
سرنشینان موتور بدون توجه به فرمان ایست و شلیک های هوایی مامورین همچنان با سرعت زیاد مشغول بودند که تعادل موتورسیکلت را از دست داده و به زمین خوردند.

…………شمشیری که از آن برای تهدید و درگیری با محیطبانان استفاده شده در تصویر مشخص است
صیادان متخلف مجددا قصد برخواستن از زمین و ادامه فرار را داشتند. در این زمان محیط بان غلامرضا یعقوبی اولین ماموری بود که خود را به متخلفان رسانده و پس از برداشتن سوئیچ موتورسیکلت قصد برخورد قانونی و بازداشت آنها را داشت که صیادان با یک قمه (شمشیر) و یک چماق به وی حمله ور می شوند.
محیط بان یعقوبی با متخلفین درگیر شده و بر اثر برخورد ضربه ای از قسمت صاف قمه به ناحیه سر بیهوش می شود اما سایر مامورین از راه رسیده و صیادان غیرمجاز را خلع سلاح و بازداشت نمودند.

بلافاصله از طرف نیروهای محیط زیست تقاضای خودرو شده و غلامرضا یعقوبی به بیمارستان خواف منتقل و تحت درمان قرار می گیرد.
متهمین دستگیر شده نیز با هماهنگی قاضی کشیک دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خواف روانه بازداشگاه شدند.
در این زمینه پرونده تخلفی در مراجع قضایی به جرم شروع به شکار جانوران وحشی، تخریب منطقه حفاظت شده بدلیل قطع درختچه های تاغ برای ساخت دام و همچنین تمرد و ضرب و جرح مامور دولت برای متهمین تشکیل شده است.

نکته حائز اهمیت در این حادثه این است که در شرایطی که مامورین سلاح سازمانی در اختیار داشتند اما به دلیل ترس از عدم حمایت های قانونی، علی رقم تهدید و حمله با سلاح سرد از سوی متخلفین، محیط بانان از سلاح خود استفاده ننموده اند.