کشف یک محموله بزرگ قاچاق حیوانات وحشی در استان تهران

۹ آبان ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بر اساس اطلاعات موثق دریافتی از همیاران محیط زیست، محموله بسیار بزرگ قاچاق جانوران وحشی شامل حدود ۲۰۰ گونه جانور زنده شب گذشته و طی عملیاتی پیچیده در استان تهران توقیف شد.


به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود یک محموله بزرگ قاچاق حیوانات وحشی از طریق مرز افغانستان به درون استان خراسان، نیروهای یگان محیط زیست خراسان رضوی تلاش گسترده ای برای شناسایی و توقیف محموله مذکور انجام دادند اما موفق به ردیابی مسیر حرکت و توقیف خودروهای حامل حیوانات نشدند و محموله از استان خراسان رضوی خارج گردید.


نیروهای یگان محیط زیست خراسان رضوی از طریق عوامل خود مطلع شدند این محموله به سمت تهران در حرکت بوده و قرار است در مکانی مابین کرج و تهران تخلیه شود.


بر همین اساس مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی موضوع را تلفنی به مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران اطلاع داده و پس از آن تلاش محیط بانان استان تهران برای شناسایی محل تخلیه محموله آغاز می شود.


نهایتا شب گذشته (پنجشنبه ۱۳۹۳/۸/۸) حوالی ساعت ۲۱ نیروهای یگان محیط زیست استان تهران مخفیگاه و محل نگهداری محموله قاچاق را شناسایی نموده و طی هماهنگی با مقام قضایی وارد محل مذکور می شوند.

در جریان بازرسی از این مکان حدود ۲۰۰ گونه از انواع جانوران وحشی بصورت زنده شامل گوزن، آهو، کل و بز و انواع پرندگان و پستانداران وحشی کشف میگردد.


ظاهرا تعداد حیوانات و حجم محموله مذکور به حدی زیاد بوده است که امکان جابجایی و نقل مکان شبانه جانوران وجود نداشته است بنابراین این مکان شب گذشته پلمب شده است و صبح امروز (جمعه) مجددا نیروهای یگان محیط زیست تهران به منظور صورت برداری از حیوانات و تنظیم صورتجلسه عازم مکان مذکور شده اند.

به احتمال فراوان یک خرس و یک پلنگ نیز در این در بین حیوانات این محموله قاچاق وجود داشته است که هنوز محل نگهداری آنها کشف نشده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی قاچاق این حیوانات توسط سه قاچاقچی تبعه افغان و یک ایرانی به نام مهدی انجام شده است.

در حال حاضر جزئیات بیشتری از این ماجرا در دست نیست و تاکنون از سوی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نظری رسمی در این مورد صورت نگرفته است.

منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران