اسب شوالسکی یا تاخی یا اسب جونغارستانی

(نام علمی: Equus ferus przewalskii) زیرگونه‌ای کمیاب و در معرض انقراض از اسب وحشی (Equus ferus) است که بومی استپ‌های آسیای مرکزی به ویژه مغولستان می‌باشد.


مشخصهٔ این جانور بدن و سر بزرگ، گردن قوی، و رنگ کرم مایل به زرد (سمند) است. چنین هیبتی از اسب شوالسکی به کرات در هنر پیشاتاریخی به تصویر کشیده شده است. ارتفاع این اسب به صورت میانگین به ۱٫۲۵ متر می‌رسد.اسب شوالسکی یکی از سه زیرگونه شناخته شدهٔ اسب وحشی Equus ferus است. دو تای دیگر اسب (Equus caballus) و تارپان منقرض شده (Equus ferus ferus) هستند. این اسب در مغولستان با نام تاخی خوانده می‌شود.

در قدیم تارپان مغولی نیز نامیده می‌شد. تا سال ۱۸۷۹ و هنگام شناسایی آن توسط زیست‌شناسان، این جانور هیچ گاه توسط انسان رام نشده بود. پس از آن، اسب‌های شوالسکی فراوانی برای نمایش در باغ وحش‌ها به دام انسان افتادند و این باعث شد که تا یک سده پس از آن دیگر اسبی وحشی از این نوع در حیات وحش یافت نشود. به دلیل زادآوری متعدد از گروه محدودی از این اسب‌ها در باغ وحش‌ها، اسب شوالسکی از هم‌خونی رنج می‌برد.


در دهه ۱۹۹۰، برنامه‌های گوناگونی به منظور معرفی دوباره این جانور به حیات وحش در مناطقی از زمین از جمله مغولستان، چین، فرانسه، و اسپانیا اجرا شدند.اسب شوالسکی (تاخی)
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: تک‌سم‌سانان
تیره: اسبیان
سرده: اسبان
گونه: E. ferus
زیرگونه: E. f. przewalskii
نام سه‌جمله‌ای
Equus ferus przewalskii
مکان‌هایی که اسب شوالسکی در آن‌ها به صورت وحشی حضور دارد.
منبع:ویکی پدیا