علت مرگ ۳ تن ماهی در بندر کنارک چه بوده است
مدیرکل دفتر زیست بومهای دریایی سازمان محیط زیست با بیان اینکه ماهی ساردین شرایط نگهداری خاصی برای جلوگیری از فساد پس از صید شدن دارد گفت: ۳ تن ماهی صید شده به دلیل رعایت نکردن این شرایط توسط صیادان فاسد و مجددا در دریا رها شدند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از مهر داوود میرشکار افزود: نیروهای محیط زیست پس از تلف شدن هزاران قطعه ماهی در اطراف اسکله صیادی بندر زرآباد از توابع شهرستان کنارک نمونه برداری هایی از آب و بافت ماهی های از بین رفته انجام دادند.

به گفته وی نمونه ها هم توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست، آزمایشگاه موسسه تحقیقات شیلات و دانشگاه علوم و فنون دریایی چابهار آنالیز شد.

مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: در مورد نمونه های آب ارسال شده پارامترهایی مانند آمونیاک، فسفات و نیترات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت که هیچ یک از این موارد از حد استاندارد چندان بالاتر نبود تنها میزان آمونیاک کمی از استاندارد بالاتر بود که به نظر می رسد آن هم به دلیل تخریب و فساد حدود سه تن ماهی در این منطقه باشد.

میرشکار اظهار داشت: همچنین مورد مشکوکی از کشند سرخ و بلوم جلبکی در این حوضچه دیده نشده است.

وی افزود: نتایج تجزیه و تحلیل بافت ماهی های تلف شده نشان می دهد که این ماهی ها در سلامت کامل بسر می برند و مورد خاصی از مشکلات دستگاه گوارش و عنبیه ماهیان که یکی از معیارهای سلامت آبزیان است در آنها دیده نشد.

وی در خصوص اظهارات صیادان منطقه مبنی بر اینکه کشتی های ترال که صید کف زی ها را انجام می دهند علت تلفات ماهی های ساردین است نیز تاکید کرد ماهی های ساردین در کف دریا زندگی نمی کنند بنابراین فرضیه سید شدن توسط کشتی های ترال که تنها ماهی های کف زی را صید می کنند رد می شود.

وی افزود: همچنین در این سه تن آبزی تلف شده فقط از گونه ماهی ساردین هستند و هیچ گونه دیگری به همراه آنها نیست بنابراین احتمال صید آنها توسط کشتی های ترال باز هم رد می شود.

میرشکار با بیان اینکه ماهی ساردین گونه ای بسیار فساد پذیر است اظهار داشت: به احتمال زیاد شناورهایی که این گونه را صید کرده اند در مدت زمان رساندن ماهی ها به ساحل شرایط سرمایشی مناسب برای گونه را در نظر نگرفته و موجب فساد و تخریب آنها شده اند و به همین دلیل پس از رسیدن به ساحل آنها را مجددا به داخل دریا رها کرده اند.

وی با بیان اینکه تاکنون چنین موردی در خلیج فارس و دریای عمان از تلفات آبزیان بر اثر سهل انگاری و نداشتن شرایط نگهداری مناسب توسط صیادان رخ نداده اظهار داشت: محیط زیست و شیلات با جدیت علت این سهل انگاری را پیگیری کرده و با متخلفانی که موجب آلودگی آب منطقه و از بین رفتن این تعداد آبزی شده اند که قطعا تبعات بعدی هم داشت برخورد خواهد کرد.


منبع:مهر