اجرا طرح انتقال آب از طریق لوله کشی به جزایر دریاچه ارومیه
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: طرح انتقال آب مورد نیاز حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه از طریق لوله کشی آماده بهره برداری شد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا حسن عباس نژاد افزود: پروژه انتقال آب از طریق لوله کشی به جزایر دریاچه ارومیه به طول 19 کیلومتر و با اعتباری حدود 20 میلیارد ریال اجرا شده است.

وی اضافه کرد: در اجرای این طرح آب مورد نیاز حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه از ساحل منطقه حفاظت شده «رشکان» به میزان نیم لیتر در ثانیه به این جزایر بویژه جزیره رشکان انتقال می یابد.

وی با بیان این که آب مورد نیاز برای حیواناتی که در جزایر دریاچه ارومیه زندگی می کنند هم اکنون از طریق چشمه های آب شیرین در جزایر کبودان و اشک و نیز نزولات جوی فراهم می شود، اظهار کرد: با اجرای این طرح مشکل تامین آب حیات وحش این جزایر بویژه در فصل های گرم سال به صورت کامل مرتفع می شود.

مدیرکل حفاطت محیط زیست آذربایجان غربی در عین حال یادآور شد: دبی چشمه های آب شیرین جزایر دریاچه ارومیه بر اثر خشکسالی های اخیر کم شده است.

عباس نژاد گفت: برای تامین آب در این مناطق علاوه بر انتقال آب از طریق لوله کشی، طرحی نیز با عنوان سطوح آبگیر در این جزایر به اجرا گذاشته شده است که با استفاده از یک شیوه نوین بارش های سطح حوزه جمع آوری و پس از ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: این دو طرح جزو طرح های تعریف شده برای احیای دریاچه ارومیه هستند که با همکاری استانداری آذربایجان غربی به اجرا گذاشته شده اند.

جزایر دریاچه ارومیه با داشتن 250 تا 300 راس گوزن زرد ایرانی، یک هزار و 500 راس قوچ و میش، انواع پستانداران، خزندگان و پرندگان یکی از زیستگاه های مهم حیات وحش کشور محسوب می شوند.


منبع:ایرنا