عاملین کشتار یک مرال توسط یگان محیط زیست گیلان دستگیر شدند

۲۸ مهر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر انجام شکار غیر مجاز توسط گروهی از شکارچیان متخلف و انتقال لاشه شکار به روستای هاشم سراوان، نیروهای یگان محیط زیست رشت پس از هماهنگی با دادستان شهرستان سنگر و اخذ نیابت قضایی به همراه مامورین نیروی انتظامی وارد یک خانه روستایی شدند.

در جریان بازرسی از این خانه اجزای بدن یک مرال (گوزن قرمز) کشف و ضبط گردید.
در این رابطه ۳ متهم بازداشت و جهت انجام تحقیقات تکمیلی و رسیدگی به جرم به مقامات قضایی معرفی شدند.
به احتمال فراوان این گوزن قرمز همزمان با فصل گاوبانگی در اوائل پاییز سال جاری شکار شده است.

مرال (گوزن قرمز) بزرگترین گونه گوزن ایران می باشد و در گستره جنوبی دریای خزر یعنی مناطق جنگلی استان‌ های گیلان، مازندران و گلستان زندگی میکند.
متاسفانه در سال های اخیر به علت شکار بی رویه و تخریب رویشگاه های جنگلی جمعیت گونه شدیدا کاهش یافته و نسل مرال در خطر انقراض قرار گرفته است.
ایجاد جاده های متعدد توسط ادارات منابع طبیعی برای بهره داری در عمق جنگل ها علاوه بر آنکه دسترسی افراد متخلف و شکارچیان غیرمجاز را به عمق جنگل های شمال ممکن ساخته است، ایجاد صدای اره برقی و رفت آمدهای متعدد برای برداشت چوب، امنیت را در تمامی زیستگاه های مرال حتی در دورافتاده ترین نقاط جنگلی از بین برده است.
با توجه به جنگلی بودن زیستگاه این گونه و عدم امکان سرشماری به روش مشاهده مستقیم در نقاط جنگلی، آمار دقیقی از تعداد مرال های باقیمانده در طبیعت کشور وجود ندارد اما چیزی که مسلم است جمعیت این گونه در تمام مناطق جنگلی شمال کشور شدیدا کاهش یافته است.