سرشماری دقیق یوزپلنگ ها نیازمند ۵۰۰ دوربین تله ای
مدیر طرح بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: وسعت زیستگاه یوزپلنگ در کشور حدود ۶ میلیون هکتار است که این میزان وسعت برای پایش و سرشماری یوزها به حدود ۵۰۰ دوربین نیاز دارد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا هومن جوکار اظهار کرد:پارک ملی کویر استان سمنان، پارک ملی پناهگاه حیات وحش و ذخیره گاه زیست کره خار تو ران استان سمنان، پناهگاه حیات وحش نابیندان طبس در شمال شرقی استان یزد، منطقه حفاظت شده بافق استان یزد و منطقه شکار ممنوع دره انجیر استان یزد زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی است.

وی افزود: زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی یک سوم وسعت منطقه حفاظت شده کشور را در بر می گیرد از این رو برای پایش دقیق نیازمند نصب تجهیزات پیشرفته و به روز هستیم.

جوکار ادامه داد: تعداد دوربین های در اختیار طرح بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی 80 دستگاه است که همین تعداد دوربین نیز از سازمان های مردم نهاد در اختیار طرح قرار گرفت و اکنون با 160 دوربین در حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه آخرین آمار از تعداد یوزپلنگ آسیایی در ایران سال 91 حدود 50 قلاده اعلام شد گفت: این آمار بر اساس تعداد محدودی دوربین انجام شده بود در حالی که سرشماری دقیق این گربه سان ارزشمند به دوربین های زیادی نیاز دارد که برای تامین آن در حال رایزنی هستیم.

یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی با نام علمی Acinonyx jubatus venaticus یک زیرگونه به شدت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است.

طرح بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در ایران در حال اجراست و تاکنون موفقیت های زیادی در زمینه حفاظت از این گربه سان به دست آورده است. اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست و طرح حفاظت از یوزپلنگ موجب شد تا امنیتی در زیستگاه های تاریخی یوزپلنگ ایجاد شود به گونه ای که چندی پیش یک قلاده یوزپلنگ بعد از گذشت 35 تا 49 سال در منطقه پارک ملی گلستان مشاهده شد.