خطر جدی برای اکوسیستم‌های آب‌شیرین
کارشناسان محیط زیست هشدار دادند که آلودگی‌های پلاستیکی تهدید جدی برای موجودات زنده در آب‌های شیرین هستند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا کارشناسان محیط زیست پیش از این نسبت به آلودگی‌های ناشی از زباله‌های پلاستیکی که زندگی جانداران دریایی در اقیانوس‌های جهان را تهدید می‌کنند ابراز نگرانی کرده‌اند و اکنون نیز تاکید کرده‌اند که آلودگی‌های حاصل از ذرات پلاستیکی موجب به خطر افتادن سلامت موجودات زنده در اکوسیستم‌های آب شیرین نیز می‌شوند.

پرفسور «بارت کوئلمانز»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه واشنگتن گفت: منشا اصلی پلاستیک در خشکی است بنابراین مهم است که به تاثیرات سوء این آلودگی‌های بر آب‌های محصور در میان خشکی‌ها نیز بیشتر توجه شود.

در مطالعات پیشین آمده است که ذرات میکروسکوپی پلاستیکی می‌توانند به دلیل خطرات فیزیکی و مسموم‌کنندگی به حیات دریایی آسیب برساند اما در مطالعه جدید آمده است این پلاستیک‌ها نه تنها به موجودات زنده در دریاها و اقیانوس‌ها آسیب می‌رسانند بلکه برای سلامت ارگانیسم‌های آب شیرین نیز خطرزا هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیچر ورلد نیوز، این کارشناسان در مورد تاثیر آلودگی‌های پلاستیکی اظهار داشتند: این مواد رشد جلبک‌ها را کاهش داده و موجب بروز اختلال در تعاملات بین ارگانیسم‌های کوچک و ماهی‌ها می‌شوند.