‌بر اساس تحقیقات جدید، فیل‌ها توفان را حس می‌کنند حتی اگر ابرها در فاصله دورتر جمع شده باشند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا یک تیم تحقیقاتی در تگزاس، دانشگاه ویرجینیا، دانشگاه نیو ساوت ولز و دانشگاه یوتا ، با همکاری یکدیگر بر روی حرکت ناگهانی فیل‌ها در طی تغییرات فصلی تحقیق کردند.

این محققان، به مهاجرت فیل‌ها در ایام نزدیک به فصل‌هایی که مرتبط با توفان و رعد وبرق در مناطق دوردست بود، مشکوک و بر این تصور شدند که شاید این موجودات قادر به تشخیص توفان هستند.

محققان، با استفاده از GPS ، حرکت 14 فیل در نامیبیای افریقا را به مدت هفت سال بررسی کردند و آن را با تغییرات آب وهوا مطابقت دادند.

آنها بعد از جمع‌آوری اطلاعات اعلام کردند که به نظر می‌رسد فیل‌ها قادر به تشخیص توفان در فاصله 150 مایل دورتر هستند و به این طریق مسیر مهاجرت خود را می‌یابند.

الیور فرونفیلد استادیار حوزه جغرافیا در تگزاس، اظهار کرد: ما نمی‌دانیم فیل‌ها واقعا صدای رعد و برق را می‌شنوند یا از طریق دیگر بسامدهای کوتاه ایجاد شده از توفان که بشر قادر به شنیدن نیست آن را حس می‌کنند.

ناحیه نامیبیا افریقا مکان کوچکی است که فصل بارانی آن کاملا قابل تشخیص است و چند هفته بیشتر طول نمی‌کشد.

به گفته محققان، به نظر می‌رسد فیل‌ها قادر به دریافت اطلاعات درونی از مکان‌های سرد و تامین آب مورد نیاز هستند.

با وجود اینکه هنوز محققان به طور دقیق علت این حس آب وهوایی فیل‌ها را نمی‌دانند، اما سودمندی تحقیقات آنها کاملا واضح است. اگر بخواهیم از فیل‌ها در مقابل حیوانات وحشی حفاظت کنیم با استفاده از اطلاعات هواشناسی قادر به مکان‌یابی این موجودات خواهیم بود.