کشف محموله بزرگ قاچاق پرندگان شکاری حاوی ۲۴عدد شاهین وبحری در هرمزگان

۲۴ مهر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست جاسک در استان هرمزگان و همیاران محیط زیست این شهرستان با همراهی مامورین نیروی انتظامی پاسگاه لیردف یک محموله قاچاق بزرگ پرندگان شکاری را کشف و ضبط نمودند.
این محموله شامل تعداد ۲۴ پرنده شکاری از خانواده شاهین ها شامل ۱۹ شاهین (peregrinl falcon) و ۵ بحری (Barbary falcon) بود که از کشور پاکستان وارد استان سیستان و بلوچستان شده و سپس قاچاقچیان قصد عبور از بندر جاسک و استان بوشهر را داشتند.
در این زمینه یک متهم بازداشت و پرونده مذکور تحویل مقامات قضائی شهرستان جاسک شد.


…………………
تصویر: پرندگان شکاری کشف شده در کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان

متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و حمل ۲ عدد از این پرندگان شکاری ارزشمند تلف شدند. مابقی پرندگان پس از تیمار تغذیه و انجام معاینات دامپزشکی با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در دشتهای این استان رهاسازی شدند.
پرندگان شکاری از جمله گونه های جانوری حمایت شده در ایران به شمار می روند و اکثر آنها در لیست سرخ (Red list) اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارند.
پرندگان شکاری در راس هرم غذایی قرار داشته و نقش بسزایی در اکوسیستم از جمله کنترل جمعیت خزندگان، جوندگان و حتی بعضی از سگ سانان ایفا می کنند.

زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.

پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به خصوص شکار هوبره استفاده می کنند.
قانونگذار به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده که بمدت ۳ سال می باشد، جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است.

همچنین علاوه بر مجازات فوق جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین
۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.


منبع: دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران