عامل کشتار بیرحمانه ۳ گراز وحشی بوسیله سگهای شکاری در رامهرمز دستگیر شد

۲۳ مهر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار گراز توسط یک شکارچی غیرمجاز در بیشه زارهای اطراف رامهرمز نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم محل مربوطه شدند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان رامهرمز در این باره گفت: زمانی که مخبر محلی طی تماس تلفنی خبر فعالیت یک شکارچی غیرمجاز را اطلاع داد به همراه محیط بانان و مامورین نیروی انتظامی مشغول برخورد با صیادان بازگیر بودیم و با محلی که مخبر اعلام کرده بود از لحاظ زمانی حدود یک ساعت فاصله داشتیم.
حسن آقاشیرمحمدی افزود: بلافاصله به همراه یکی از محیط بانان عازم محل مورد نظر شدیم اما زمانی که به محل گزارش رسیدیم مخبر اعلام کرد که شکارچی غیرمجاز درحال خروج از منطقه با یک دستگاه خودروی وانت می باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان رامهرمز اظهار داشت: یکی از محیط بانان با انداختن تعداد زیادی سنگ و بلوک سیمانی در وسط جاده، مسیر عبور احتمالی خودروی متخلف را مسدود نموده و به کمین نشست و من نیز با خودرو به تعقیب وانت متخلف مشغول شدم.

شکارچی متخلف با مشاهده خودروی محیط زیست با سرعت زیاد مشغول فرار شده و به سمت کمین از پیش طراحی شده نزدیک می شد.


حسن آقاشیرمحمدی گفت: شکارچی متواری با وجود دیدن جاده مسدود شده و سنگ های وسط جاده بازهم توقف نکرده و سعی کرد با هدایت خودرو به شانه خاکی از مسیر بیراهه به فرار خود ادامه دهد.

پس از تغییر مسیر به سمت حاشیه خاکی جاده، خودروی شکارچی درون یک گودال سقوط کرده و از ادامه حرکت بازماند و بلافاصله وی را بازداشت نمودیم.
در جریان بازرسی از خودروی این شکارچی غیرمجاز لاشه سه گراز وحشی، چهار قلاده سگ شکاری تعلیم دیده و یک وسیله شبیه تبر کشف و ضبط گردید.


این متخلف هیچ نوع سلاح گرمی به همراه نداشت و اصولا برای شکار گراز فقط از سگ های شکاری می نمود بدین صورت که سگ ها با ورود به بیشه زارها گرازها را تعقیب کرده و به آنها حمله می کنند.

در این شیوه بیرحمانه سگها آنقدر گراز را گاز می گیرند تا حیوان بی رمق شده و در این لحظه شکارچی متخلف با وارد آورن ضربات یک جسم تبر مانند به ناحیه سر و صورت، حیوان را از پای درمی آورد.

آقاشیرمحمدی گفت: این شکارچی غیرمجاز سال گذشته نیز هنگام شروع به شکار گراز توسط محیط بانان محاصره شد اما حین دستگیری با مامورین درگیر شده و در دادگاه نیز به جرم شروع به شکار حیوانات وحشی و درگیری با مامورین دولت محکوم شده بود.

این متهم سابقه دار پس از تنظیم صورتجلسه تخلف جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.