فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  18
لایک لایک:  10
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  کاربر کارآمد

  تخصص
  كارمند
  محل سکونت
  خانه به دوش
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  پرندگان زینتی
  تاریخ عضویت
  Nov 2013
  شماره عضویت
  14720
  میانگین پست در روز
  0.54
  تعداد ارسال ها
  811

  1 دیسک ژرمینال چیست؟


  دوستان عزیز اگر تخم مرغ دارای نطفه باشه ،. محتویات اسپرم خروس به صورت تلقیح شده با تخمک مرغ به صورت چیزی به اسم دیسک ژرمینال در داخل زرده وجود داره
  که بعدا تبدیل به جوجه میشه
  به عکس بالا نگاه کنید . اونجایی که وسط زرده هست و با اسم Germinal Disk مشخص کرده همون چیزیه که عرض کردم

  ضمنا اون چیز سفید رنگی که برای شما سوال بود و اسمش Chalazae هست رو هم تو عکس مشخص کرده

  حالا این یه تصویر فرضیه . رو تخم مرغ واقعی چه شکلی هستن اینا

  به عکس زیر دقت کنید :  دو تا سفیدی می بینید ، دیسک ژرمینال و شالاز رو تو شکل مشخص کردم براتون

  ضمنا به هیچ وجه هم مشکلی نداره و مضر نیست و از نظر شرعی هم حرام نیست  منبع:پرسش و پاسخ ماکیان persiantools 2. #2
  کاربر کارآمد

  تخصص
  دکتری
  محل سکونت
  تبریز
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  12573
  میانگین پست در روز
  0.46
  تعداد ارسال ها
  750
  سلام نیما جان
  خوبی داداش؟ با زحمت های من چطوری؟
  داداش گلم ببخش که پست می زنم در مقاله شما
  ژرمینال دیسک اسم دیگه اش بلاستودیسک می باشد . بلاستودیسک در تمامی تخم ها وجود دارد. چه بارور باشند و چه نباشند . اما اگر با اسپرم خروس تلقیح شده باشد اندازه آن در مقایسه با تخم بارور بزرگ تر می شود.

  منبع: کتاب اصول مدیریت در واحدهای جوجه کشی (ترجمه خانم دکتر یحیی زاده )

  بنابراین در تمامی تتخم ها چه بارور و چه غیر بارور قابل مشاهده می باشد. البته در تخم های کهنه ممکنه به سختی دیده بشه
  ویرایش توسط omidkhosravi : 16th October 2014 در ساعت 03:02 AM

 3. #3
  کاربر کارآمد

  تخصص
  كارمند
  محل سکونت
  خانه به دوش
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  پرندگان زینتی
  تاریخ عضویت
  Nov 2013
  شماره عضویت
  14720
  میانگین پست در روز
  0.54
  تعداد ارسال ها
  811
  نقل قول نوشته اصلی توسط omidkhosravi نمایش پست ها
  سلام نیما جان
  خوبی داداش؟ با زحمت های من چطوری؟
  داداش گلم ببخش که پست می زنم در مقاله شما
  ژرمینال دیسک اسم دیگه اش بلاستودیسک می باشد . بلاستودیسک در تمامی تخم ها وجود دارد. چه بارور باشند و چه نباشند . اما اگر با اسپرم خروس تلقیح شده باشد اندازه آن در مقایسه با تخم بارور بزرگ تر می شود.

  منبع: کتاب اصول مدیریت در واحدهای جوجه کشی (ترجمه خانم دکتر یحیی زاده )

  بنابراین در تمامی تتخم ها چه بارور و چه غیر بارور قابل مشاهده می باشد. البته در تخم های کهنه ممکنه به سختی دیده بشه

  سلام دوست خوبم امید خان
  من برای شما ارزو میکنم همیشه تخمهای شما بلاستودرم باشن نه بلاستودیسک

  اگه تخمها از همون اول دیسک ژرمینال توشون به وجود نمی اومد و همه بلاستو دیسک (غیر بارور) می شدن نسل پرنده ها چند هزار سال پیش از بین رفته بود

  بعد دیگه نه شما به جوجه های قمری خوشگلتون می رسیدید نه باید منتظر می موندیم چند تا جوجه عروس خوشگل بگیرید که بیاید معرفی کنید و ما هم مثل همیشه هم از ترجمه هاتون و هم از جوجه هاتون لذت ببریم

 4. #4
  کاربر کارآمد

  تخصص
  كارمند
  محل سکونت
  خانه به دوش
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  پرندگان زینتی
  تاریخ عضویت
  Nov 2013
  شماره عضویت
  14720
  میانگین پست در روز
  0.54
  تعداد ارسال ها
  811
  ساختار تخم

  تخم در بردارنده یک دیسک زاینده ،زرده، غشاهای پیرامون زرده، سفیده و یک پوسته است.

  دیسک زاینده

  دیسک زاینده (در صورت باروری بلاستودرم و در صورت سترونی بلاستودیسک) دیسک کوچک سیتوپلاسمی است که باقیمانده هسته را در بر می گیرد. این دیسک بر سطح زرده تخم تازه مانند نقطه دایره شکل سفید نا شفاف قابل مشاهده است که در ماکیان اهلی 3 تا 4 میلیمتر قطر دارد.

  ***بی نطفه گی: هیچ آثاری از رشد جنینی مشاهده نمی شود و گاهاً یک لکه متراکم سفید که نشانه بلاستودیسک بی نطفه است مشاهده می شود

  ***با نطفگی: لیزوزم موجود در سر کرومزوم بعد از پاره کردن تخمک فعال شده و تشکیل دیسک ژیرمینال را می دهد که در این حالت بلاستودرم (با نطفگی ) اتفاق می افتد.


  تخم مرغ به ترتیب تشکیل شدن شامل قسمت های زیر است:


  1- نطفه 2- زرده 3- سفیده 4- غشاهای پوسته 5- پوسته


  نطفه :  از ترکیب سلول جنسی ماده (تخمک) با سلول جنسی نر (اسپرم) نطفه تولید می شود. بعد از ترکیب شدن، سلول حاصل تقسیم شده و رشد می کند. زمانی که تخم مرغ در ماشین جوجه کشی قرار می گیرد وتوده سلولی به صورت صفحه زاینده ای مشاهده شده و این توده سلولی در خلال جوجه کشی رشد و تقسیم بیشتری یافته و سلول ها برای تشکیل ندام های مختلف تمایز می یابند.

  زرده :


  توسط غشایی به نام ویتیلین احاطه شده که عمدتا از دو قسمت تشکیل شده است. زرده زرد و زرده سفید. وزن مخصوص زرده سفید نسبت به زرده زردکمتر است. زرده سفید داخل زرده زرد قرار داشته که در انتهای آن سلول جنسی ماده (بلاستودیسک) وجود دارد که همیشه در قسمت بالای زرده واقع است و اگر لقاح صورت گیرد،بلاستودیسک به اندازه ی 3-4 میلی لیتر بزرگتر خواهد شد.


  سفیده یا آلبومین :
  سفیده از 3لایه مجزا تشکیل شده که شامل سفیده رقیق خارجی، سفیده غلیظ و سفیده رقیق داخلی که زرده را احاطه کرده است. با طولانی شدن زمان نگهداری تخم مرغ سفیده غلیظ به سفیده نازک تبدیل می شود.

  1-لایه سفید رقیق خارجی :


  این لایه بعد از تشکیل شدن غشاهای پوسته تشکیل می شود. در ابتدای ورود تخم مرغ به رحم آب و املاح از طریق غشاهای پوسته ای به وسیله خاصیت اسمزی به داخل تخم مرغ در حال تشکیل اضافه و غشاهای پوسته به طرف خارج کشیده شده و مقداری از آلبومین آبکی و رقیق شده باعث شکل گرفتن این لایه می شود. وظیفه لایه سفیده رقیق داخلی و خارجی این است که در مراحل اولیه تکامل جنین و قبل از توسعه یک سیستم خونی جهت انتقال مواد مغذی و اکسیژن عمل کرده و نیز مواد مغذی مورد نیاز جنین را تامین می کند.

  2-لایه سفیده غلیظ :  در زیر سفیده رقیق قرار داشته و بزرگترین بخش آلبومین را درست می کند. محتوای موسین است. یک سوم محتوای تخم مرغ را در زمان خارج شدن از بدن مرغ تشکیل می دهد که بیش از نیمی از آلبومین تخم مرغ است. وظیفه تغذیه ای و نگهداری به عنوان یک رباط جنین از ضربات وارده به زرده را بر عهده دارد.

  3-لایه سفیده رقیق داخلی :

  در داخل مگنوم هنگام گذشتن تخم مرغ از مگنوم تنها یک نوع آلبومین ساخته می شود ولی با چرخش تخم مرغ لایه های مختلفی ساخته می شود که یکی از آن ها لایه سفیده رقیق داخلی است که توسط سفیده غلیظ در اطراف زرده نگهداری می شود.  شالاز :  در وسط تخم مرغ و در هر دو طرف زرده دو قسمت مارپیچی شکل به نام شالاز قرار دارد که از قسمت سفیده غلیظ منشأ گرفته و تا لایه chalaniferous (لایه بسیار نازکی از سفیده که غشا زرده را احاطه کرده است) امتداد می یابد. باتوجه به اینکه زرده دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به سفیده است شالاز زرده را درست در وسط تخم مرغ نگه میدارد.


  غشای پوسته و اتاقک هوایی :  بلافاصله پس از تخم گذاری تخم مرغ سرد و محتویات آن منقبض شده و بدین وسیله اتاقک هوایی شکل می گیرد. وجود اتاقک هوایی در انتهای پهن تخم مرغ امری طبیعی است که دارای منافذ زیادی است.اتاقک هوایی در دماهای پایین تر نسبت به دماهای بالاتر بزرگتر است و هرچه مدت نگهداری بیشتر تبخیر آب آن بیشتر و در نتیجه اتاقک هوایی آن بزگتر می شود.

  پوسته :  دارای مقدار زیادی کربنات کلسیم است. همچنین عناصر دیگری از قبیل منیزیم، فسفر، منگنز به مقدار کم در آن وجود دارد که غالبا با مقادیر ناچیز پروتئین که در پیوند اجزای دیگر آن نقش دارد همراه است، برای تشکیل پوسته تخم مرغ ویتامین D نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.  ضخامت پوسته تخم مرغ :

  ضخامت متوسط پوسته تخم مرغ35/0 میلی متر می باشد. پوسته در انتهای باریک تر تخم مرغ دارای بیشترین ضخامت و با افزایش درجه حرارت محیط ضخامت پوسته کاهش می یابد.

  منافذ پوسته تخم مرغ :


  در پوسته تخم مرغ منافذ زیادی وجود دارد که به منافذ پوسته معروفند و تبادل رطوبت و گاز ها از طریق آن ها انجام می گیرد. هر تخم مرغ دارای تقریبا 7500 منفذ است که بیشترین آن ها در انتهای پهن تخم مرغ واقعند و مقدار اندک آن ها در طرف دیگر تخم مرغ واقع است.

  کوتیکول :

  لایه بسیار نازک روی پوسته که به گاز ها اجازه عبور داده و در مقابل باکتری ها مکانیسم دفاعی دارد و از ورود آن ها به داخل تخم مرغ جلوگیری می کند. کوتیکول شامل مایع چسبنده ای است که تخم مرغ را تازه نگه می دارد و با از بین رفتن آن ها فعالیت CO2 تشدید و حالت درخشندگی تخم مرغ از بین رفته و مکانیسم دفاعی از بین می رود.  ضمایم و پرده های جنینی

  پرده هایی که برای رشد طبیعی جنین ضروری اند و عبارتند از آمنیون، کوریون،کیسه زرده و آلانتوئیس.

  آمنیون :  یک پرده شفاف بوده و از مایع بی رنگی پرشده است و جنین را از حرکات و ضربات مکانیکی محافظت می کند و به جنین اجازه می دهد که با رشد خود بتواند آزادانه حرکت کند.

  کوریون :


  در پرندگان و خزندگان خارجی ترین لایه جنینی را تشکیل داده و از لایه مزودرم و اکتودرم جنین منشأ می گیرد.این لایه به تنهایی نقش مهمی را در اعمال فیزیولوژیک رویان نداشته و به کمک آلانتوئیس غشاء متراکم کوریوالانتوئیس را ایجاد می کند . این غشاء تنفس رویان را تا زمان خارج شدن جوجه از تخم به عهده دارد.


  کیسه زرده :


  سومین پرده خارجی کیسه زرده است که حاوی یک لایه از آندودرم و مزودرم بوده و روی سطح زرده رشد می کنند. دیواره های کیسه زرده از یک لایه غده ای مخصوص پوشیده شده که در جذب مواد زرده دخالت دارد.
  مواد زرده نمی توانند از زرده به جنین انتقال یابند. اگر چه یک روزنه باریک هنوز در انتهای مرحله انکوباسیون در زرده دیده می شود .

  آلانتوئیس:  تقریبا 16 ساعت پس از انکوباسیون برآمدگی حاصل از آندودرم از قسمت عقبی روده یک لایه از مزودرم را به سمت جلو به داخل حفره خارج جنین فشار داده و لایه آلانتوئیس را به وجود می آورد.این لایه رشد کرده و سرانجام کل فضای جنین را پر کرده و تمام فضای بین آمنیون و کوریون را اشغال می کند. این لایه دارای شبکه مویرگی بوده و با کوریون یکی شده و مویرگی را مستقیما در تماس با غشاء پوسته قرار می دهد.


  وظایف الانتوئیس :  عضو تنفسی جنین،دفع ترشحات از کیسه جنین و در جذب آلبومین جهت تغذیه و در جذب ca نقش دارد.


  منبع:********** و راسخون

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. بیماری کلیوی در پرندگان مثل قناری و سهره چیست؟
  توسط RAMIN در انجمن بیماری های سهره
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd August 2014, 08:34 PM
 2. غذای زاغی چیست؟
  توسط yeashkan در انجمن آرشیو انجمن پرندگان شکاری
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 25th May 2014, 10:05 AM
 3. نژاد سگ ـــــــــــــــه مَن چیست؟
  توسط 400kg در انجمن طبقه بندی نژادهای سگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 4th April 2014, 07:23 PM
 4. مشخصات یک ماهی قرمز سالم چیست؟
  توسط RAMIN در انجمن آبزیان
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 6th March 2014, 06:05 PM
 5. فناوری محیط داخلی سبز سیسکو چیست؟
  توسط RAMIN در انجمن اخبار محیط زیست
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 26th February 2014, 09:18 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ