مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: یک مرکز سیار دراستان ومرکز ثابت فوریت ها وتشخیص ودرمان حیات وحش در هشیلان ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به ایجاد مرکز فوریت ها وتشخیص ودرمان حیات وحش در هشیلان گفت:مامورین یگان حفاظت و پرسنل حفاظت محیط زیست علاوه برکسب آمادگی وایمنی دربرابر بلایای طبیعی ،به منظور کاهش آسیب ها و پیشگیری از خسارت های مالی و جانی ،وظیفه تخصصی دیگری دارند و آن ،حفاظت از میراث طبیعی و گونه های حیات وحش جانوری در هنگام وقوع حوادث و بلایای طبیعی است .

همتی ادامه داد:به دلیل تغییرات ناگهانی در زیستگاه های طبیعی و سکونت گاه های انسانی ،حفاظت از گونه های جانوری و حمایت از وحوش در حوادث ضرورت دارد و همانطوری که جوامع انسانی به امداد رسانی نیازمند هستند گونه های جانوری نیز با تخریب زیستگاه ها و بدنبال منابع غذایی و ... در معرض خطر قرار می گیرند و مصدومیت و نیازهای فوری وحوش توسط یگان حفاظت محیط زیست استان در مناطق و زیستگاه های طبیعی پیگیری می شود .

مدیر کل حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه برخی زیستگاهها از اولویت و حساسیت پذیری بالاتری برخوردارند گفت : زیستگاه و اکوسیستمی مانند تالاب هشیلان به لحاظ وسعت محدود و قرار گرفتن در مجاورت مناطق مسکونی و راههای ارتباطی دارای حساسیت ویژه ای است که در هنگام وقوع بلایای با اولویت مورد توجه یگان حفاظت قرار میگیرد و حفاظت تنوع زیستی در این زیستگاه آبی برای ما اهمیت دارد .

همتی با اشاره به ظرفیت سازی ها ،گفت: در راستای حفاظت میراث طبیعی در هنگام وقوع بلایای طبیعی ،با هماهنگی وهمکاری یکی از سازمان های غیر دولتی محیط زیستی در آینده یک مرکز فوریت های مداوای حیات وحش را ایجاد میکنیم که پس از تجهیز راه اندازی می شود.

این مقام مسئول در پایان افزود : حدود سیصد هزار هکتار از وسعت استان با عنوان مناطق حفاظت شده ،پناهگاه حیات وحش ،اثر طبیعی ملی و مناطقه شکار و تیراندازی ممنوع تحت مدیریت این اداره کل قرار دارد که زیستگاه گونه های جانوری متنوعی محسوب می شود .


منبع:باشگاه خبر نگاران