معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه محیط زیست برای کودکان است، گفت: حال و آینده کودکان به حفظ و سلامت محیط زیست ایران گره خورده است و از این رو نقش شما در حفظ محیط زیست ایران بسیار مهم است.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا معصومه ابتکار در پیامی تصویری با تبریک روز جهانی کودک به تمام کودکان ایران زمین، گفت: کودکان بالفطره با طبیعت و محیط زیست انس و دوستی دارند.

وی خطاب به کودکان حاضر در مراسم گفت: بچه‌ها درختان، حیوانات، آب، کوه و جنگل را دوست دارند و از آنجا که طبیعت عامل شادی و نشاط و آموزش برای تمام انسانهاست، هرچه در حفظ سلامت و نظافت آن کوشا باشیم، بیشتر از آن بهره خواهیم گرفت.

ابتکار بر لزوم حفظ طبیعت و محیط زیست تاکید کرد و از کودکان خواست به همان میزان که از طبیعت، تماشای حیوانات، جست و خیز یک یوزپلنگ در محیط پیرامونش، بهره بردن از سایه درختی زیر آفتاب لذت می برند، در حفظ و مراقبت از آن ها نیز کوشا باشند.

وی نقش کودکان در حفظ و حراست از محیط زیست ایران را کلیدی دانست و افزود: کودکان می توانند آموزگار بزرگ ترها و پدران و مادران خود باشند و از آنها بخواهند در کاهش آلودگی هوا، تولید زباله، حفظ و حراست از تنوع زیستی و جانوری کشور کوشا باشند.

وی با بیان این که محیط زیست برای کودکان است و حال و آینده آنها به حفظ و سلامت محیط زیست ایران گره خورده است، گفت: نسل آینده حق دارد به تماشای پرواز پرندگان، زندگی حیوانات در طبیعت، دریاچه ها و رودخانه ها و کوه ها بنشیند و با لذت از طبیعت پیرامون خود، خلاقیت و نوآوری را بیاموزد.

به گزارش ایسنا؛ محمد درویش، مدیر دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز، گفت: اگر قرار باشد اتفاقی مثبت در محیط زیست ایران رخ دهد و مشکلات و بحرانهای این حوزه به صورت پایدار حل شود، هیچ راهی جز استفاده از توان مهم ترین و موثرترین قشر این جامعه یعنی کودکان نداریم.

وی افزود: باید کودکان را با دغدغه‌ها و آموزه‌های محیط زیست آشنا کنیم و از آن ها بخواهیم در راه آموزش جامعه و انتقال پیام‌های محیط زیست و حفظ آن به ما یاری برسانند.

مدیر دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر رابطه عمیق محیط زیست و شادابی و سلامت کودکان، افزود: باور من این است که کودکانی شاداب تر، با نشاط تر و خلاق تر هستند که در فضای طبیعی و محیط زیست سالم تر و شکوفاتری رشد می کنند.

وی از تمام کودکان خواست به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند تا حال درختها، تالابها، یوزپلنگ ها، خرسها، میش و مرغ‌ها خوب باشد و تاکید کرد: در این صورت قطعا حال کودکان نیز خوب است و اگر حال کودکان خوب باشد، حال پدرها و مادرها و بزرگ ترها هم خوب خواهد بود.

درویش در پایان خاطرنشان کرد: زندگی بدون لبخند کودکان چیزی کم خواهد داشت و من اطمینان دارم که لبخند کودکان معلول یک طبیعت و محیط زیست شاداب و سالم است.