به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا ذوب یخ‌های قطبی حدود 35 هزار گراز دریایی را که برای استراحت روی یخ‌ها جایی را نیافته‌اند به سواحل آلاسکا رانده است.


این اجتماع عظیم از گرازهای دریایی نگرانی‌ها را نسبت به پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی تغییرات جوی افزایش داده است.
سازمان ملی مطالعات اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) اعلام کرد: حدود 35 هزار گراز دریایی در هشت کیلومتری شمال منطقه «پوینت لی» مشاهده شده‌اند. تصور می‌شود آب شدن صفحات یخی روی آب که باعث شده گرازهای دریایی مکانی را برای استراحت روی آنها نداشته باشند این پستانداران را به سمت سواحل آلاسکا فراری داده است.


به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه میرور چاپ انگلیس، «مارگارت ویلیامز»، مدیر اجرایی برنامه قطب شمال صندوق جهانی طبیعت (WWF) می‌گوید: در حالی که گرازهای دریایی اکنون باید روی یخ‌های دریایی باشند به سمت سواحل هجوم آورده‌اند که این مسئله تنها یکی از نمونه‌های تبعات غیرقابل کنترل تغییرات جوی روی زندگی و پراکندگی جمعیتی گونه‌های آبزی در قطب شمال است.وی افزود: کاهش جدی پوشش یخی در قطب شمال طی دهه گذشته به منزله تغییرات جدی در حیات وحش و جمعیت جانوران است.انتشار این تصاویر بار دیگر یادآور لزوم توقف فوری انتشار گازهای گلخانه‌ای به عنوان یکی از جدی‌ترین عوامل انسانی تغییرات جوی است. این در حالیست که گرازهای دریایی برخلاف فوک‌های دریایی نمی‌توانند به مدت نامحدود شنا کنند و نیاز به استراحت دارند. آنها با کمک دندان‌های بلندشان خود را روی یخ‌ها و صخره‌های یخی بالا می‌کشند تا روی آن استراحت کنند. اما از آنجا که دمای هوا در تابستان افزایش یافته یخ‌های دریایی در شمال کمتر شده و گرازهای دریایی ماده و جفت‌های جوانشان را به سمت دریای «چوکچی» کشانده است.


منبع:ایسنا