افزایش هفت درصدی جمعیت حیات وحش چهارمحال و بختیاری
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری از افزایش هفت درصدی جمعیت حیات وحش استان بر اساس نتایج سرشماری تابستانه حیات وحش خبر داد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا، 'شهرام احمدی' با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران، افزود: جمعیت دو گونه شاخص حیات وحش در استان هفت و چهار درصد رشد داشته است.

وی گفت: براساس سرشماری امسال، جمعیت قوچ و میش در تابستان نسبت به میانگین چهارسال قبل از آن هفت درصد و جمعیت کل و بز نیز دو درصد رشد داشته است.

احمدی اظهار کرد: سرشماری پستانداران دو بار نیز در سال به صورت تابستانه و زمستانه به عنوان اصلی ترین اقدام سازمان حفاظت محیط زیست در راستای مدیریت حیات وحش در مناطق تحت حفاظت انجام می شود.

وی هدف از انجام سرشماری را سنجش حداقل جمعیت موجود علفخواران شاخص، ترکیب جنسی و سنی گونه ها، وضعیت زیستگاه ها و کمبودها و نارسایی های موجود، عوامل تهدید حیات وحش، مقایسه میزان جمعیت و تنوع پستانداران، ارائه راهکارهای بهبود مدیریت و به طور کلی پایش مناطق تحت مدیریت سازمان عنوان کرد.

احمدی اظهار کرد: سرشماری تابستانه حیات وحش از 27 مرداد تا 30 شهریور توسط ماموران اجرایی مستقر در مناطق حفاظت شده استان با همکاری اداره نظارت بر امور حیات وحش این اداره کل انجام شد.

وی تصریح کرد: این سرشماری حیات وحش پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، مناطق حفاظت شده شیدا، سبزکوه و قیصری را شامل می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: گونه هایی که دارای ارزش اقتصادی

هستند از حساسیت و اولویت بیشتری برخوردارند.

به گفته احمدی، تعیین جمعیت علفخواران شاخص در مناطق تحت مدیریت سازمان از روش سنتی مشاهده مستقیم از طریق پیمایش های خطی استفاده می شود.

حیات وحش استان چهارمحال وبختیاری به دلیل قرار گرفتن این استان در منطقه زاگرس میانی از تنوع قابل توجهی برخوردار است.