شیوه IUCN در شناسایی گونه‌های در معرض خطر موثر است
سیاهه قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) چندین دهه در مورد خطر انقراض گونه‌ها بر اثر تغییرات جوی هشدار داده و روش این اتحادیه در شناسایی گونه‌های فوق تایید شده است.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا، اکنون که کارشناسان محیط زیست دریافته‌اند چگونه تغییرات جوی، تنوع زیستی را با تهدید مواجه کرده برخی کارشناسان معتقدند اسناد حاضر در سیاهه قرمز گونه‌های در معرض خطر اتحادیه‌ جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در شناخت و تشخیص بسیاری از گونه‌های در معرض خطر انقراض بر اثر تغییرات جوی ناموفق بوده و این در حالی است که تیمی از محققان بین‌المللی برخلاف کارشناسان فوق معتقدند که شیوه‌های فعلی این اتحادیه ظرفیت ارزیابی و تشخیص این گونه‌ها را دارند.

«جسیکا استنتون»، متخصص مرکز مطالعات جغرافیایی آمریکا و سردبیر این مطالعه می‌گوید: حفاظت از محیط زیست تحت تاثیر تغییرات جوی چالش‌های فراوانی به همراه دارد اما تصور می‌کنم آنچه که ما یافته‌ایم واقعا مثبت است چرا که یافته‌های ما نشان می‌دهد در حال حاضر برخی ابزارهای مورد نیاز برای شناسایی گونه‌های در معرض تهدید در اثر تغییرات جوی را در اختیار داریم. این نخستین مطالعه برای ارزیابی کمی قابلیت‌های تمام سیستم‌های هشدار در شناسایی گونه‌های در معرض تهدید بر اثر تغییرات جوی است.


منبع:ایسنا