نامه طرفداران حقوق حیوانات به رییس مجلس؛

ایران به کشورهای حذف کننده حیوانات از سیرک بپیوندد

جمعی از طرفداران حقوق حیوانات در نامه ای سرگشاده به رییس مجلس خواستار پیوستن ایران به کشورهای حذف کننده حیوانات از سیرک شدند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا در این نامه خطاب به دکتر علی لاریجانی آمده است:بیشتر کشورهای حذف کننده حیوانات از سیرک ها سابقه بیش از یک قرن دارند در حالی که نام سیرک در کشور ما سابقه ای کمتر از یک قرن دارد.

کمپین درخواست حذف حیوانات از سیرک های کشور در این نامه می افزاید:تعداد سیرک های سراسر کشور که بصورت قانونی مشغول به فعالیت هستند به تعداد انگشتان دست نمی رسد، اما همین سیرک هایی که به هر دلیل علیرغم حیوان آزاری و شرایط رقت انگیز نگهداری حیوانات، موفق به دریافت مجوز و اجرای برنامه می شوند، بستری مناسب برای فعالیت معرکه گیرانی فراهم می کنند که با زنده گیری خرس و یا گونه های ارزشمند جانوری دیگر از زیستگاهشان و آزار جسمی شدید، این مخلوقات بیگناه خداوند را وسیله ارتزاق خود ساخته اند.

در این نامه با اشاره به اینکه فیلم و عکس از این معرکه گیری های بدون مجوز و غیرقانونی موجود است، آمده است:از سوی دیگر، نظر به اینکه جابجایی، ماهیت سیرک است، جهانِ امروز دریافته است که سیرک نمی تواند جایگاهی مناسب با شرایط استاندارد برای گونه های مختلف حیات وحش باشد. چه بسا که همین جابجایی سیرک در کشور ما زمینه قاچاق حیوانات را از منطقه ای به منطقه دیگر برای سودجویان به راحتی فراهم ساخته است.

'از بعد اخلاقی نیز سیرک حیوانات در کشورهای زیادی منسوخ شده است. اسارت حیوانات در شرایط نامناسب و جابجایی آنها، تنبیه، گرسنگی، خستگی، استرس و از طرفی تاثیر خشونت رفتاری با این حیوانات بر تماشاچی که جمعی از آنان را خردسالان تشکیل می دهند عواملی هستند که در دنیای امروز نمی توان نام تفریح بر آن نهاد.'

در این نامه آمده است: سیرک حیوانات، اشتباه بزرگی که چندی است در جوامع پیشرفته، به دلایل علمی و اخلاقی، منسوخ شده است امروز در کشور ما به ابتدایی ترین شکل ممکن و در شرایطی غیر استاندارد و غیربهداشتی برپا می شود. گونه های باارزشی که از حیات وحش نیمه جان کشورمان جهت درآمدزایی در سیرک ها جدا می شوند در شرایطی اسفبار از لحاظ بهداشت، جایگاه، تغذیه و تنبیه، تا لحظه مرگ مورد سوء استفاده سیرکداران قرار می گیرند.

کمپین درخواست حذف حیوانات از سیرک های کشور در این نامه اعلام کردند:خرس سیاه بلوچی، گونه در خطر انقراض که امروز با حلقه ای فلزی در گوشت پوزه و لبش برای کشیده شدن با طناب جهت ایجاد درد و وادار کردن حیوان به انجام حرکات نمایشی در سیرک واقع در پارک نبوت کرج، بیشرمانه به نمایش گذاشته شده است و در قفسی تنگ و آلوده تمام مدت از بیقراری، سر تکان میدهد و دل بیننده را به درد می آورد نمونه ای از سو استفاده سیرکداران از حیات وحش این خاک است.منبع:ایرنا