عقاب وروکس (Verreaux’s eagle) با نام علمی Aquila verreauxii یک پرنده شکاری بزرگ بومی آفریقا می باشد . هم چنین در جنوب آفریقا به عنوان عقاب سیاه نیز معروف است و بسیار شبیه به عقاب سیاه هندی است که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. عقاب وروکس در مناطق تپه ای و کوهستانی در جنوب و شرق آفریقا زندگی می کند و به طور محلی در غرب افریقا و شبه جزیره عربستان نیز دیده می شود.
عقاب وروکس یک شکارچی حفره ای است و اغلب بز کوهی ، خرگوش صحرایی ، میمون و سایر مهره داران را به راحتی شکار می کند. از نقطه نظر حفاظت و بقا عقاب وروکس از بقا و تراکم مناسبی برخوردار است.


عقاب وروکس یک عقاب بزرگ به طول ۷۵-۹۶ سانتی متر می باشد و ششمین عقاب غول پیکر دنیا می باشد . به طور متوسط وزن آن ۳- ۴٫۲ کیلوگرم می باشد. جنس نر و ماده از نظر ظاهری و فیزیکی قابل تشخیص از یکدیگر نمی باشند و کاملا مشابه هستند. عقاب وروکس علیرغم جثه ی بزرگش یک عقاب بسیار ساکت و آرام می باشد . عقاب وروکس اغلب در تپه های سنگی ، کوهستان ها ، دشت های بی درخت و کویرها زندگی می کند. این عقاب اغلب در مناطق خشک با کمتر از ۶۰ سانتی متر بارش در سال زندگی می کند.

منبع : عقاب وروکس (Verreaux's eagle)