شلیک های محیطبان فیروزکوه منجر به فرار شکار و شکارچی شد

۱۴ مهر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز گذشته (یکشنبه ۹۳/۷/۱۳) نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فیروزکوه مستقر در سرمحیط بانی ارجمند حین گشت و کنترل و دوربین کشی در مناطق آزاد، دو نفر شکارچی غیرمجاز را در ارتفاعات روستای نجف در مشاهده نمودند که یک قبضه اسلحه گلوله زنی دوربین دار به همراه داشتند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه گفت: محیط بان مرتضی کیا و به هراه یک نفر از همیارن محیط زیست منطقه، بوسیله دوربین تحرکات شکارچیان را زیر نظر داشته و موفق شدند از متخلفین عکس و فیلم تهیه کنند.

تصویربرداری محیط بانان از دو شکارچی متخلف در حال استراحت و یک قبضه اسلحه گلوله زنی دوربین دار در کنار آنها
رضا کرمی افزود: شکارچیان با تصور اینکه در روز عید قربان مامورین در ارتفاعات حضور ندارند با خیال آسوده مشغول استراحت و صرف غذا بودند و مامورین نیز سعی داشتند بصورت نامحسوس خود را به محل حضور متخلفین نزدیک کنند.
حوالی ساعت ۱۳ ظهر محیط بانان متوجه شدند که شکارچیان به راه افتاده و پس از مدتی پیاده روی با نزدیک شدن به سمت دسته ای کل و بز وحشی قصد شلیک و انجام شکار غیرمجاز را دارند.

…………………………….دسته ای کل و بز وحشی در فاصله نزدیکی از شکارچیان متخلف
کرمی گفت: مامورین دریافتند با توجه به فاصله زیاد با متخلفین، در صورت ادامه تعقیب نامحسوس به احتمال فراوان پس از انجام شکار متخلفین را دستگیر خواهند نمود، بنابراین برای جلوگیری از اقدام متخلفین به شکار به تعقیب خود پایان داده و ناچار به تیراندازی هوایی شدند.
شلیک های پیاپی محیط بانان باعث شد دسته ی کل و بزها رم کرده از تیررس شکارچیان خارج شوند. همچنین متخلفین نیز با شنیدن صدای گلوله، متوجه حضور مامورین شده و اقدام به فرار نمودند.

حرکت آهسته یکی از شکارچیان متخلف برای بالا رفتن از یک تپه و قرار گرفتن در سرتیر دسته ای کل و بز وحشی
رئیس اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه اظهار داشت: محیط بانان با علم به اینکه در صورت شلیک، موفق به دستگیری متخلفین نخواهند شد، ترجیح دادند از انجام شکار و حذف یک گونه جانوری ارزشمند از منطقه جلوگیری کنند.
به دلیل فاصله زیاد با مامورین، شکارچیان موفق به فرار از منطقه شده و امکان شناسایی متخلفین از روی تصاویر ثبت شده وجود ندارد.