دیده بان حقوق حیوانات
: دیروز البرز، پلنگ تنکابن، بعد خرسی در منطقه کرمانشاه، بعدتر لورا، پلنگ زخمی لرستان و حالا خرس زخمی چاردانگه؛ جملگی آن ها بابت تیراندازی شکارچیان دچار عارضه قطع نخاع شده بودند و چاره ای نبود جز این که به مرگ بدون درد کشته شوند.

به گزارش CHN، از ابتدای سال جاری تاکنون دو خرس قهوه ای و دو پلنگ بابت تیراندازی شکارچیان دچار قطع نخاع شده و به دلیل جراحات ناشی از آن، دامپزشکان ناچار شده اند آن ها را با مرگ بدون درد خلاص کنند.


خرس زخمی ساری در تهران کشته شد


چند روز پیش یک خرس ماده زخمی در دودانگه ساری یافت شد و برای مداوا به تهران انتقال یافت. این خرس قطع نخاع شده بود و به دلیل کشیدن اندام تحتانی روی زمین همچنین جراحات ناشی از حمله سگ ها، بسیار بدحال بود.

بر اساس مشاهده های انجام شده، این ماده خرس چندین روز با تحمل درد و رنج ناشی از وجود تعدادی ساچمه در بدن و فلج شدن اندام تحتانی زندگی کرده و به دلیل ناتوانی در تغذیه بسیار لاغر و ضعیف شده است.

در نهایت پزشکان پردیسان به این نتیجه رسیدند که برای حیوان کاری نمی توان انجام داد و لاجرم حیوان با مرگ بدون درد از بین رفت.


لورا هم به مرگ بی درد کشته شد


داستان لورا، پلنگ زخمی لرستان اندکی از خرس زخمی ساری طولانی تر است. دیماه سال گذشته ماده پلنگ جوانی در حالیکه هدف گلوله چهارپاره افراد ناشناس قرار گرفته و خود را بروی زمین می کشید در اطراف خرم آباد مشاهده و پس از بیهوشی جهت درمان به تهران منتقل شد. این ماده پلنگ در منطقه لرستان مورد اصابت گلوله قرار گرفته و فلج شده بود. لورا در نهایت چندی پیش با مرگ بدون درد کشته شد. در فاصله یک سالی که از یافتن حیوان تا راحت کردن او با مرگ بدون درد گذشت، لورا تنها درد کشید.

عکس های رادیوگرافی و انجام سی تی اسکن در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص کرده بود ۴ ساچمه گلوله چهارپاره به بدن ماده پلنگ جوان برخورد کرده که ۳ ساچمه پس از برخورد از سمت دیگر بدن حیوان خارج شده و یکی از ساچمه ها با برخورد به ستون مهره ها در زیر یکی از مهره ها ثابت و منجر به ایجاد ضایعه نخاعی در پلنگ شده است.البرز پلنگ تنکابن هم دوام نیاوردالبرز، پلنگ نر تنکابن را در کناره جاده در حالی که پاهای خود را روی زمین می کشید، یافتند.

پلنگ مجروح که با حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن یکی از بزرگ ترین گربه سانان ایران به حساب می آمد، جراحت های بسیاری داشت. گزارش های دامپزشکان نشان داد که نزدیک به ۵۰ گلوله در بدن حیوان است که در زمان های مختلف به او شلیک شده و آخرین گلوله با برخورد به نخاع و حرکت در کانال نخاعی کاملا نخاع را متلاشی کرده و حیوان از دو پا فلج شده و حتی جراحان متخصص نیز حاضر به انجام جراحی برای بیرون آوردن گلوله نیستند چون تاثیری در بهبود وضعیت حیوان ندارد و بیشتر عذاب می کشد.

این اما تمامی مشکلات پلنگ زخمی نبود. دست راست حیوان نیز به دلیل برخورد گلوله دچار شکستگی شدید بود و مچ دست نیز به دلیل گیر کردن در تله سیمی کاملا قطع شده بود. هر دوی زخم ها قدیمی بوده و عفونت در آن ها گسترش یافته بود.

دندان های حیوان نیز در حین انتقال به تهران به دلیل غیر استاندارد بودن قفس و گاز گرفتن میله ها شکسته بود. از سوی دیگر این پلنگ از دیروز مرتبا در حال گاز گرفتن پاهای خود بوده و به نظر می رسد لمس بودن و بی حسی پاها این مسئله را تشدید کرده و چون حیوان دردی احساس نمی کرده مرتبا به پاهای خود آسیب می رسانده است.
البرز سرانجام با مرگ بدون درد در دیماه کشته شد.ماده خرس کرمانشاه هم کشته شد


در آخرین روزهای اردیبهشت ماه سال جاری یک خرس قهوه ای برای درمان از کرمانشاه به پارک پردیسان آورده شد. بیش از ۱۵۰ گلوله ساچمه‎ای در بدن خرس وجود داشت که منجر به کوری و فلج سمت راست بدن او شده بود. از آن جا که وضعیت خرس بسیار وخیم بوده، دامپزشک ناچار شد حیوان را خلاص کند.

بیشتر از ۱۵۰ گلوله ساچمه ای در بدن خرس مشاهده شد که یکی از گلوله ها وارد مغز شده و منجر به کوری حیوان شده بود و گلوله های دیگر سمت راست بدن جانور را فلج کرده بودند. گفته می شود که حیوان در حالی که قادر به حرکت نبوده در یکی از روستاهای اطراف کرمانشاه گرفته شده است. این خرس قهوه ای ماده بوده و در حدود ۲۵ سال سن داشته است.

این مورد نخستین مورد از موارد مرگ بدون درد جانوران در سال ۹۳ در ایران بود.


منبع:دیده بان حقوق حیوانات