زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یک قلاده پلنگ ایرانی که چند راس دام را دریده بود با تلاش به هنگام محیط بانان از دست روستاییان زرآباد واقع در جنوب استان که قصد کشتنش را داشتند نجات یافت و به آغوش طبیعت بازگردانده شد.


'سعید محمودی' روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس خبر رسیده شب گذشته یک قلاده پلنگ ایرانی شماری از گوسفندان روستاییان زرآباد را دریده و به کوههای اطراف پناه گرفته بود.

وی گفت: روستاییان این پلنگ فراری را تعقیب و در شکاف کوهی در آن حوالی به دام انداختند و با برافروختن آتش قصد بیرون کشیدن این حیوان و کشتنش را داشتند که ماموران محیط زیست با همکاری بسیار خوب بخشدار زرآباد به موقع در محل حضور یافته و مردم را از این اقدام منصرف کردند.

وی افزود: ماموران محیط زیست چابهار بعد از پراکنده کردن مردم از محل، پلنگ گرفتار را از شکاف کوه بیرون کشیده و به دامان طبیعت باز گرداندند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: محیط بانان به اتفاق بخشدار زرآباد پس از فراری دادن پلنگ و بازگشت آن به دامان طبیعت، در جمع مردم روستا حضور یافته و در همان نیمه شب با برگزاری کلاس آموزشی ضمن تشریح حساسیت و اهمیت حیات وحش بویژه حفظ و نگهداری حیوانات کمیاب و در معرض انقراض و راههای حفاظت از آنها، قول دادند خسارات وارده به گله گوسفندانشان بعد از تایید از سوی اداره حفاظت محیط زیست پرداخت شود.

محمودی گفت: بسیاری از مردم روستا ضمن اظهار ناآگاهی از اهمیت موضوع قول همکاری در حفظ حیات وحش را دادند.

به گزارش ایرنا، پلنگ ایرانی به عنوان یکی از گونه های جانوری در معرض خطر انقراض به صورت پراکنده در ارتفاعات و کوه های مرکزی و جنوب سیستان و بلوچستان قابل مشاهده است.


منبع:ایرنا