واگذاری مسئولیت حفظ منابع طبیعی به تشکل‌های مردمی
قائم مقام معاونت حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: منابع طبیعی را باید با همکاری مردم مدیریت کرد، یعنی به جای اینکه تعداد محافظان و قرق بانان را افزایش دهیم، مسؤلیت حفظ منابع طبیعی را به تشکل‌های مردمی واگذار کنیم .

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا فرید صیدایی‌نژاد با بیان اینکه براساس ماده 3 قانون حفاظت و بهره‌برداری منابع طبیعی، به دنبال این هستیم اقدامات تصدی را در منابع طبیعی کاهش داده و مدیریت، توسعه و احیای این منابع را با نظارت سازمان به تشکل‌های مردمی واگذار کنیم، اظهارکرد: مطابق با این طرح در طول سال حق بهره‌برداری با اولویت مردم بومی به این تشکل‌ها داده می‌شود.
وی افزود: در سال‌های اخیر بسیاری از نیروهای با تجربه منابع طبیعی بازنشسته شده‌اند و از طرفی اعتبارات دولت برای جذب نیروی انسانی نیز محدود است .
قائم مقام معاونت حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه یکی از طرح‌های مهم و محوری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، طرح تفکیک منابع ملی از مستثنیات است، تصریح کرد: این طرح توسط عوامل ممیزی در اجرای قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع از سال‌های قبل به اجرا گذاشته شده و تا حدود زیادی نیز موفق بوده است .
صیدایی نژاد به موقیعت منابع طبیعی سمیرم اشاره کرد و گفت: باید به گونه‌ای از منابع منابع طبیعی این شهرستان و نقاط مختلف حفاظت کنیم که برای آیندگان مشکلات باقی نگذاریم .
وی افزود: منابع آب در این شهرستان محدود است، از طرفی با توسعه باغ‌ها و بهره‌برداری‌های بی رویه از منابع آبی، قطعا برای منابع طبیعی مشکلات جدی ایجاد خواهد شد .
قائم مقام معاونت حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: اشتغال بیش از حد در حوزه‌های منابع طبیعی و کشاورزی در این شهرستان امکان ندارد، بر همین اساس مسؤلان باید عزم خود را جزم و فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر ایجاد کنند.
صیدایی نژاد اضافه کرد: اگر منابع طبیعی ظرفیت مراتع را می‌سنجد و متناسب با آن پروانه صادر می‌کند، همه باید رعایت کنیم و چند برابر ظرفیت دام وارد مراتع نکنیم .