عامل کشتار بیرحمانه یک کفتار راه راه در شهرستان دماوند دستگیر شد

۱۱ مهر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر تله گذاری توسط یک شکارچی متخلف و به دام افتادن یک کفتار راه راه درون یکی از تله ها در منطقه کوه سفید دماوند در استان تهران، بلافاصله محیط بانان عازم محل مربوطه شدند.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند در این باره گفت: شکارچی متخلف که از اعزام نیروهای محیط زیست به محل آگاه شده بود، دقایقی پیش از رسیدن محیط بانان، کفتار گرفتار تله را با شلیک اسلحه شکاری کشته، لاشه کفتار را در میان نیزارها مخفی نمود و خود نیز متواری گردید.عباس میرزاکریمی افزود: محیط بانان پس از حضور در محل و بررسی شرایط، پس از مدتی جستجو از روی علائم بر جای مانده، محل اختفای لاشه کفتار را پیدا کرده و لاشه را از میان نیزارها بیرون کشیدند.
محیط بانان پس از روزها ردزنی و جستجو در نقاط مختلف منطقه، ساعت ۱۹ شب چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۹ پس از ساعت ها کمین، شکارچی متخلف را که در یکی از باغات متروکه در حال تله گذاری مجدد بود، دستگیر نمودند.

میرزاکریمی گفت: در جریان بازرسی از این شکارچی غیرمجاز یک عدد تله زنده گیری بصورت قفس، یک عدد تله زنده گیری فلزی که از ناحیه دست و پا حیوانات را گرفتار می کند کشف و ضبط گردید و در جریان بازرسی از گوشی تلفن متخلف تصاویری از سر بریده شده یک کفتار و لاشه یک روباه نیز بدست آمد.
متهم پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی و با دستور قاضی پرونده تا زمان تکمیل تحقیقات و کشف اسلحه شکاری بکار رفته در کشتار کفتار روانه زندان شد.

کفتار راه راه گونه ای بسیار ارزشمند و در معرض خطر است که متاسفانه به دلیل وجود باورهای غلط به علت کمبود اطلاعات پیرامون کفتار و عدم شناخت مردم از این گونه بطور گستره مورد تهاجم و کشتار قرار می گیرد.
متاسفانه باوری خرافی در بین برخی افراد محلی رواج دارد مبنی بر اینکه آلت تناسلی کفتار ماده برای دارنده آن بخت و اقبال به همراه داشته و سبب خوش شانسی می شود.
به علاوه این حیوان به طور گسترده جهت داروهای تقویت قوای جنسی مورد سوء استفاده قرار گرفته است و همین طور به منظور استفاده جهت درمان های سنتی و دعانویسی، کفتار راه راه به طور گسترده ای از طریق طعمه مسموم، تله گذاری، کندن گودال یا با کمک سگ ها کشته می شود.