بحران کم آبی در تالاب بین المللی شادگان
تالاب بین المللی شادگان که این روزها میزبان کوچ گونه های مختلف پرندگان مهاجر از نواحی مختلف شمالی است، به دلیل برداشت های غیر متعارف از رودخانه جراحی که تامین کننده آب این تالاب می باشد با بحران کم آبی روبرو شده است.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا بحران کم آبی تالاب بین المللی شادگان علاوه بر وارد کردن آسیب های جبران ناپذیر به این جاذبه طبیعی و محیط زیست در پیرامون آن مشکلاتی را برای صنعت کشاورزی شهرستان شادگان بوجود آورده است.

فرماندار شادگان به تامین حقابه تالاب بین المللی شادگان از رودخانه جراحی اشاره کرد و گفت: آب شهرستان های امیدیه و ماهشهر از رودخانه جراحی تامین می شود که این امر تالاب شادگان را در خطر بحران کم آبی قرار داده است.

'عبدالزهرا سنواتی' حقابه مورد نیاز برای تالاب شادگان را 30 مترمکعب در روز عنوان کرد و افزود: این حقابه اکنون 15 مترمکعب می باشد که وضعیت تالاب را بحرانی کرده است.

وی با اشاره به اشتغال 70 درصد مردم شادگان در صنعت کشاورزی افزود: به طور حتم بحران آب، صنعت کشاورزی شهرستان را نیز به خطر می اندازد.

سنواتی خواستار چاره اندیشی مسوولان برای خارج شدن تالاب شادگان از بحران کم آبی شد و گفت: حل مشکل کم آبی تالاب شادگان علاوه بر حفظ محیط زیست تالاب، رونق صنعت کشاورزی را نیز به دنبال دارد.

فرماندار شادگان حضور سالانه بیش از 200 هزار گردشگر داخلی و خارجی در تالاب بین المللی شادگان را یادآور شد و افزود: این تالاب جاذبه ای طبیعی گردشگری است که در صورت خشک شدن باعث از دست رفتن درآمدهای زیادی می شود.

تالاب بین المللی شادگان یکی از تالاب های بزرگ ایران است که در جنوب غربی کشور در استان خوزستان واقع شده است.

سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه در همایش تالاب های جهان که در رامسر بر گزار شد با عنوان تالاب شادگان نام گذاری شده اند.

سدسازی و رعایت نشدن نیاز آبی تالاب شادگان، تخلیه پساب های آلوده ای چون مزارع نیشکر، پرورش ماهی و فولاد خوزستان، عبور لوله های نفتی، فعالیت 30 واحد پتروشیمی و تخلیه زباله های شهری این تالاب منحصر به فرد را از سال 1372 وارد فهرست قرمز تالاب های بین المللی (لیست مونترو) کرده است.

آب این تالاب بین المللی که از لحاظ رتبه های ثبت شده در یونسکو در گذشته در رتبه پنجم جهانی قرار داشت، از رودخانه های جراحی و کارون همچنین جزر و مد خلیج فارس تامین می شود که ب‍ه ر غ‍م فصلی بودن ب‍خ‍ش آب ش‍ی‍ری‍ن آن ، آب ش‍ور ت‍‍الاب ب‍ه دل‍ی‍ل م‍ت‍ص‍ل ب‍ودن به خ‍ور ه‍‍ا و خ‍ل‍ی‍ج ف‍‍ارس ، د ای‍م‍‍ی می باشد.

تالاب بین المللی شادگان در تاریخ 1975/06/23 با شماره ثبت ۲۱R006 در فهرست تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر ثبت شده است.منبع:ایرنا