ماهی کوری که دچار «پرواز زدگی» نمی‌شود
مطالعه صورت گرفته توسط محققان سوئدی نشان می‌دهد، گونه خاصی از ماهی موسوم به ماهی غارنشین کور فاقد ریتم شبانه‌روزی بدن بوده و به همین دلیل هیچ وقت دچار «پرواز زدگی» نمی‌شود.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا اکثر موجودات زنده و حتی باکتری‌های ساده نیز دارای ریتم شبانه‌روزی هستند، ریتم قابل پیش‌بینی شب و روز، الگوی خواب انسان را تنظیم می‌کند.

زمانیکه فرد به منطقه دیگری در کره زمین سفر می‌کند، ساعت داخلی بدن دچار اختلال شده و به دلیل اختلاف ساعت مبدأ با مقصد پرواز، تنظیم خواب فرد بهم می‌ریزد که اصطلاحا پرواز زدگی (jet lag) گفته می‌شود.

اما نتایج مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه لوند نشان می‌دهد، یک گونه خاص از ماهیان به نام Astyanax mexicanus موسوم به ماهی غارنشین کور یا تترا مکزیکی بطور کامل فاقد ریتم شبانه‌روزی است.

این نخستین گونه‌ جانوری فاقد ریتم شبانه‌روزی محسوب شده و جابجا کردن آن به هر نقطه از دنیا، کوچکترین اختلالی در متابولیسم ماهی ایجاد نمی‌کند.

هدف اصلی محققان در بررسی دو گونه ماهی تترا مکزیکی و یکی از خویشاوندان که در سطح آب زندگی می‌کند، درک بهتر برخی از مزایای زیست‌شناسی بینایی است؛ اما هنگام قرار دادن دو گونه در معرض نور مشخص شد که ماهی کور همواره از میزان ثابت اکسیژن استفاده می‌کند.

این بدان معناست که متابولیسم ماهی کور به هیچ عنوان تحت تأثیر تغییرات نور قرار نداشته واین مسئله باعث کاهش 30 درصدی مصرف انرژی می‌شود.

این میزان مقادیر انرژی ذخیره شده برای زندگی در محیط غار – باتوجه به محدودیت منابع غذایی – بسیار مناسب است.

نتایج این مطالعه در مجله PLoS ONE منتشر شد.


منبع:ایسنا