اجرای طرح های گردشگری طبیعی در سراسر کشور
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور از اجرای طرح های گردشگری طبیعی در سراسر کشور خبر داد و گفت: امروز تفاهم نامه اجرای این طرح با استانداری یزد نیز به امضا رسید.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از مهر، معصومه ابتکار، ظهر شنبه در جلسه شورای اداری استان یزد با اشاره به وجود عرصه های ارزشمند طبیعی در سطح کشور از جمله استان یزد اظهار داشت: طرح های گردشگری طبیعی به منظور حفظ و احیا، ایجاد جاذبه گردشگری، اجرای طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی در کل کشور از جمله استان یزد با هماهنگی استانداری ها اجرا می شود.
وی با بیان اینکه یکی از ابعاد مهم مسئله مدیریت و آمایش سرزمین، مناطق حفاظت شده است، عنوان کرد: به دلیل وجود گونه‌های ارزشمند گیاهی و جانوری در مناطق حفاظت شده، سیاست دنیا به این سمت است که 17 درصد عرصه های خاک و 10 درصد سواحل کشور برای آیندگان کنار گذاشته شود و به جرگه مناطق حفاظت شده بپیوندد.
ابتکار خاطرنشان کرد: اصلا فلسفه مناطق حفاظت شده نیز، حفظ و نگهداری عرصه ها طبیعی و زیست محیطی و گونه های گیاهی و جانوری برای آیندگان است.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ما تنها 11 درصد عرصه های خاکی و سواحل حفاظت شده هستند، عنوان کرد: باید در راستای توسعه مناطق حفاظت شده قدم برداریم زیرا فاصله بسیاری با معیارهای جهانی داریم و حداقل باید به 20 درصد برسیم زیرا به سرعت در حال از دست دادن عرصه های ارزشمند طبیعی هستیم.


طرح ملی مبارزه با گردوغبار در برش‌های استانی اجرایی می‌شودوی همچنین از اجرای طرح ملی مقابله با گرد و غبار خبر داد و اظهار داشت: این طرح هم اکنون در حال اجراست و در برش‌های استانی بر روی آن کار می‌شود و اکنون با رویکرد مقابله با گرد و غبار بر روی مسئله مقابله با بیابان زایی مورد توجه قرار گرفته و اجرایی شده است.
ابتکار خاطرنشان کرد: در استان یزد نیز نقاط ویژه و منشا گرد و غبار را شناسایی خواهیم کرد و با مطالعات اصولی، برش استانی یزد را به اجرا خواهیم گذاشت.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از اولویت و محورهای فعالیت دولت، اقتصاد سبز است، اظهار داشت: در این طرح، اشتغال را به سمت مشاغلی می بریم که برای محیط زیست مفید باشند.


امکان استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تبدیل صنایع یزد به صنایع سبزابتکار ادامه داد: از صندوق توسعه ملی نیز امکان دریافت تسهیلات برای اجرای طرح‌های زیست محیطی صنایع استان یزد را داریم به نحوی که اگر صاحبان صنایع بخواهند طرح هایی را در راستای کاهش آلودگی هوا، ساماندهی پساب و فاضلاب و... اجرا کنند که این طرح ها منجر به بهره مندی از محیط زیست سالم شود، می توانند از صندوق توسعه ملی تسهیلات ویژه با نرخ ویژه دریافت کنند.
ابتکار با اشاره به اینکه استان یزد نیز از استانهای صنعتی کشور به شمار می رود، از تسهیلات قابل ارائه از سوی صندوق توسعه ملی به عنوان یک فرصت برای این استان یاد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در عرصه محیط زیست کشور با معضلات کم‌‌سابقه روبرو هستیم، عنوان کرد: در افت شاخص‌‌ها در طول مدت پیروی انقلاب اسلامی هرگز با این همه رکود و رشد منفی مواجه نبوده ‌ایم اما خوشبختانه حرکت‌هایی از سوی دولت انجام شده که همه بر آن اذعان دارند.رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه حوزه محیط زیست کشور با توجه به گستردگی دامنه‌ای که دارد نیز با بسیاری از مشکلات مواجه بود، بیان کرد: وضعیت محیط زیست کشور در طول سال‌ های گذشته بسیار نگران‌ کننده بود به نحوی که در بسیاری از شاخص‌ های بین‌ المللی سقوط کرده بودیم.


3.5 برابر ظرفیت زیست محیطی کشور از آن بهره برداری شده است


وی با اشاره به بی‌‌قانونی‌ها و بی‌تدبیری‌هایی که در محیط زیست رخ داد، تصریح کرد: شیوه عملکردی گذشته سبب وارد آمدن لطمات بسیاری به طبیعت شد و در شرایطی که برای هر منطقه ظرفیت زیست محیطی تعیین شده، در کشور ما بهره ‌برداری از طبیعت 3.5 برابر ظرفیت زیست محیطی کشور بود.


ابتکار خاطرنشان کرد: اگر به این شیوه پیش برویم و میزان مصرف و بهره‌ برداری ما از منابع مختلف از جمله آب به این شکل باشد، اگر از همه جای دنیا هم آب بیاوریم، باز هم مشکل آب خواهیم داشت و این موضوع در سایر انرژی ‌ها نظیر گاز و... قابل تعمیم است.


اگر الگوی مصرف اصلاح نشود از همه جای دنیا هم آب بیاوریم باز مشکل داریم


رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: این مشکلات نشان‌ دهنده اشکال در برنامه‌ های خودمان است و تا الگوی مصرف و روش بهره ‌برداری از طبیعت را اصلاح نکنیم، این مشکلات ادامه خواهد داشت زیرا طبیعت تا ابد نمی تواند خود را بازسازی کند و ظرفیت بازسازی طبیعت بسیار محدود است.
وی خاطرنشان کرد: ما حتی از فناوری‌ نیز در چارچوب قوانین می ‌توانیم استفاده کنیم و نباید با استفاده از فناوری‌‌های روز دنیا، طبیعت را دور بزنیم یا قصد مهار کردن آن را داشته باشیم.
ابتکار تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌‌اند که حتی سدسازی را متوقف کنند زیرا این شیوه استفاده از منابع آبی، به طبیعت لطمه وارد می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل بزرگ دریاچه ارومیه و اینکه این دریاچه را با مشکلات بسیاری تحویل گرفتیم، عنوان کرد: ارومیه ‌های زیرزمینی بسیاری در کشور داریم و منابع سفره ‌های زیرزمینی ما همان مشکلی را دارند که دریاچه ارومیه با آن دست به گریبان است اما چون دیده نمی‌ شوند، نگرانی کمتری را منتقل می کنند ولی کارشناسان ما می ‌دانند این منابع از دست رفته، چه مشکلاتی دارند.

ابتکار از آغاز کارهای بزرگ از سوی دولت در این زمینه خبر داد و اظهار داشت: تشکیل شورای عالی آب، اصلاح رویه‌‌های گذشته در زمینه ارزیابی طرح‌‌های بزرگ عمرانی کشور مانند شهرک‌ های صنعتی، سدها و... از جمله اقداماتی است که دولت در راستای بهبود وضعیت سفره‌‌های آب زیرزمینی و منابع آبی دنبال می‌ک ند و تلاش شده تا حداقل آسیب به محیط زیست وارد شود.


طر‌ح‌های معدنی لطمه‌های جبران ناپذیری به عرصه زیست محیطی وارد کرده است


رئیس سازمان محیط زیست کشور همچنین با اشاره به طرح ‌های معدنی که لطمه‌ های جبران‌ ناپذیری به مراتع و عرصه‌‌های منابع طبیعی وارد کرده است، عنوان کرد: اگر لطمه‌های زیست محیطی را در نظر بگیریم، برداشت برخی معادن به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد.
وی افزود: اگر مطالعات اصولی انجام می شد و استخراج معادن بر اساس اصول کارشناسی و طرح‌ های مطالعاتی کارشناسی شده پیش می‌ رفت، به طور قطع بسیاری از آسیب‌ هایی که اکنون شاهد آن هستیم، به حداقل ممکن می ‌رسید.


ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بحث محیط زیست برای دولت جدی است، خاطرنشان کرد: دولت در حال مطالعه، تدوین و اجرای طرح‌‌هایی در حوزه محیط زیست است که بسیار تاثیرگذار خواهد بود ضمن اینکه دولت معتقد است که محیط زیست بخش نیست و باید در شورای اداری و برنامه ریزی استانها، مباحث زیست محیطی دیده شود و در این جلسات برای این مباحث برنامه ریزی و تصمیم گیری شود.

در ادامه این مراسم، رئیس سازمان محیط زیست کشور و استاندار یزد، در راستای اجرای طرح گردشگری طبیعی در استان یزد، تفاهم نامه همکاری در چهار بند امضا کردند.


بر اساس این تفاهمنامه، استانداری یزد باید بودجه و اعتبار ثابت برای ایجاد زیرساختهای لازم برای گردشگری، احیا، اجرای طرح های مطالعاتی و پژوهشی در مناطق حفاظت شده استان یزد ببیند.


ابتکار در سفر یک روزه خود به استان یزد ضمن دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد و ادای احترام به شهیید محراب استان یزد، با محیط بانان و کارکنان اداره محیط زیست استان یزد دیدار و گفتگو خواهد و در همایش روز جهانی جهانگردی با موضوع توسعه جوامع و محیط زیست همچنین در نشستی خبری با اصحاب رسانه استان یزد شرکت خواهد کرد.منبع:مهر