فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  6
لایک لایک:  7
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
  مدیر سایت گالری عکس

  تخصص
  -
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  10572
  میانگین پست در روز
  4.13
  تعداد ارسال ها
  7,736

  8 قتل عام پرندگان مهاجر در فریدونکنار آغاز شد+تصاویر

  قتل عام پرندگان مهاجر در فریدونکنار آغاز شد

  ۴ مهر ۱۳۹۳
  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با شروع فصل سرما در نیمکره شمالی زمین، پرندگان مهاجر زیستگاه های در حال یخ زدن خود را به قصد یافتن غذا ترک کرده و به عرض های جنوبی کره زمین و سرزمین هایی با اقلیم معتدل تر مهاجرت می کنند.
  کشور ایران در مرکز بسیاری از مسیرهای مهاجرت پرندگان در سراسر جهان واقع شده است و در حقیقت مرکزی در شاه راه اصلی مهاجرت هرساله پرندگان از شمال چین، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در آسیا، شرق تا غرب سیبری، شمال اروپا تا کشورهای اسکاندیناوی واقع در شمال غرب اروپا به سمت جنوب تا آفریقا به شمار می رود.


  بر همین اساس تالاب های ایران مامن و پناهگاه موقت و دائم برای بسیاری از پرندگان مهاجر بوده و در این میان شهرستان فریدونکنار در استان مازندران به دلیل شرایط خاص اقلیمی و منابع غذایی فراوان منطقه ای ویژه و منحصربفرد برای زمستانگذرانی پرندگان به شمار می رود.
  امسال نیز با شروع فصل سرما، مهاجرت پرندگان به فریدونکنار آغاز شده است. همزمان با ورود پرندگان خسته و گرسنه به شالیزارهای فریدونکنار طی روزهای گذشته، صید و قتل عام پرندگان مهاجر توسط عده ای سودجو و منفعت طلب با انواع و اقسام روش های ناجوانمردانه از جمله نصب دام های هوایی نیز آغاز شده است.
  تصویر: خودکا ابرو سفید در فهرست گونه های حمایت شده / صید و فروش در فریدونکنار

  کلیه تصاویر منتشر شده در این گزارش مربوط به سال ۱۳۹۳ بوده و طی روزهای اخیر در فریدونکنار تهیه شده است

  یکی از این روش های غیرقانونی و غیراخلاقی، نصب تورهای هوایی و یا شب دام است که پرندگان در طول شب و بعضاحتی در طی روز بدون هیچ انتخابی در نوع و گونه پرنده در این تورها به دام می افتند.
  بسیاری از این پرندگان در فهرست گونه های حمایت شده و در معرض خطر انقراض قرار دارند که درنای سیبری، قوی فریادکش، قوی گنگ و قوی کوچک، عروس غاز، غاز پیشانی سفید کوچک، غاز پا زرد، اردک مرمری، اردک بلوطی، اردک سرسفید، بوتیمار بزرگ، آنقوت، طاووسک، پلیکان خاکستری، تنجه، اکراس، خودکا ابروسفید، خروس کولی دم سفید و پاشلک بزرگ و انواع پرندگان شکاری و جغدها از جمله آنها هستند.  ……
  تصویر: اردک چشم طلایی و مرگوس از گونه های کمیاب و حفاظت شده جهانی و ملی در بازار فریدونکنار

  همچنین تعدادی از پستانداران نیز که هه ساله با ورود پرندگان برای شکار و تغذیه از پرندگان مهاجر در اطراف تالاب تجمع می کنند توسط صیادان به دام انداخته شده و به شیوه بی رحمانه ای کشته می شوند.

  تصویر: لاشه بیش از ۱۰ شغال که در تله گرفتار و کشته شده اند و از آنها برای تاکسیدرمی استفاده می شود


  این پستانداران که عمدتا شامل گربه جنگلی، شغال، گورکن و شنگ می باشند به دلیل پایین آوردن امنیت دامگاه، توسط صیادان با استفاده از تله های مخصوص زنده گیری شده و پس از به دام افتادن در تله به جهت سالم ماندن لاشه برای استفاده در تاکسیدرمی، با ضربات چوب و یا استفاده از سموم حشره کش کشته می شوند.
  بر اساس گزارشات دریافتی از استان مازندران، همزمان با ورود پرندگان و آغاز صید غیرمجاز، بازار پرنده فروشان فریدونکنار نیز در حال آماده سازی و نوسازی است و فروشندگان این بازار در کمال خونسردی اقدام به رنگ آمیزی دیوارها، اعلام شماره تلفن و حتی تجهیز خود به دستگاه کارت خوان نموده اند!
  تصویر نخست مربوط به بازار پرنده فروشان فریدونکنار در سال گذشته و تصویر دوم دقیقا همان محل پس از رنگ آمیزی دیوار و تجهیز به دستگاه کارت خوان در سال جاری

  بازار پرنده فروشان فریدونکنار بدون هرگونه نظارت به مرکزی برای فروش انواع گونه های جانوری به خصوص پرندگان مهاجر بصورت زنده و مرده تبدیل شده است، بطوریکه پرندگان و پستانداران صید شده در سایر نقاط استان مازندران و حتی گلستان برای عرضه به این بازار منتقل می شوند.


  فریدونکنار منطقه ای بی نظیر برای حیات و بقاء پرندگان در سطح جهان


  محمد علی اله قلی فعال محیط زیست و کارشناس حیات حش در این باره می گوید: تمرکز جمعیت های بزرگ پرندگان و نیز غنای تنوع گونه ای آنان در فریدونکنار مازندران این منطقه خاص را تبدیل به منطقه ای بی نظیر و حیاتی برای بقاء پرندگان در سطح جهان کرده است و نمونه ای مانند فریدونکنار و سرخرود در هیچ کجای دیگر جهان وجود ندارد.
  ناامنی دائمی و شدید سایر تالاب های شمال ایران به واسطه حضور شکارچیان (تالاب های مهمی مانند خلیج میانکاله در مازندران و تالاب گمیشان در استان گلستان) و خشک شدن قریب به اتفاق تمامی تالاب های کوچک و بزرگ در سراسر کشور به این تمرکز پرندگان در فریدونکنار بیش از پیش افزوده است و در واقع فریدونکنار را به یکی از آخرین مأواهای باقیمانده برای انواع پرندگان مهاجر در کشور پهناورمان ایران مبدل کرده است.


  صدها هزار پرنده مهاجر از انواع پرندگان آبزی، کنار آبزی، غواص، حواصیل ها، درنا، عقاب ها، قوش ها، شاهین ها، جغدها، گنجشک سانان و غیره هر سال از منطقه فریدونکنار که در قلب شاه راه مهاجرتشان به سمت جنوب تا آفریقا قرار دارد، به عنوان یک ایستگاه استراحت به منظور تغذیه و تجدید قوا و یا به عنوان سرزمینی که نیمی از عمرشان را در هر پائیز و زمستان در آن سپری میکنند، استفاده میکنند.

  شهرت و کیفیت منحصر به فرد برنج فریدونکنار نیز مرهون حضور پرندگان مهاجر زمستانگذران در این منطقه است. کودیزه شدن و آفت زدائی طبیعی (بیولوژیک) زمین ها و افزایش حاصلخیزی خاک شالیزارها به واسطه حضور جمعیت های پرندگان، تنها دلیل کیفیت بالای برنج این منطقه میباشد.


  فریدونکنار سیاه چاله ای برای پرندگان مهاجر


  آنطور که محمد علی اله قلی می گوید: این بهشت پرندگان در محاصره عده ای خاص و محدود قرار دارد که منطقه را برای صید و استفاده از پرندگان قرق میکنند و کمتر کسی تا به حال از حضور میلیونی پرندگان در این منطقه با خبر بوده است.
  بسیاری از دانشمندان، ارگان ها و تشکیلات مرتبط با حفاظت از طبیعت در مقیاس بین المللی از منطقه فریدونکنار به عنوان سیاه چاله ای برای حیات پرندگان مهاجر یاد می کنند.  ……………….
  .
  تصویر: فلامینگو زنده گیری شده درون یک سطل فلزی در بازار ماهی فروشان فریدونکنار


  به گفته محمد علی اله قلی، در این منطقه پرندگان کمتر به وسیله اسلحه شکار میشوند اما در گروه های بزرگ در دام های هوائی و زمینی گرفتار میشوند. همین نبود صدای تیراندزی دورنمای به ظاهر امنی از این منطقه از ذهن پرندگان ایجاد میکند و موجب جذب پرندگان به این تنها منطقه به ظاهر امن میگردد.
  اما امسال حضور به موقع نیروهای حفاظت محیط زیست مازندران در این منطقه و شروع به اقدام برای حفاظتی که سال ها به حال خود رها شده بود، با وجود تمامی مشکلات و موانع پیش رو نقطه عطفی از حفاظت از زیستگاه های ارزشمند باقی مانده پرندگان مهاجر و این سرمایه طبیعی جهانی و ملیست.


  پاییز زمان بسیار حساسی برای پرندگان مهاجر میباشد


  این کارشناس حیات وحش می افزاید: اکثر پرندگانی که در اوائل و اواسط پائیز وارد منطقه میشوند جوجه ها و پرندگان نابالغی هستند که برای اولین بار همراه با والدینشان مهاجرت میکنند. این پرندگان که اکثر جمعیت کل پرندگان مهاجر را در این فصل در بر میگیرند هیچ تجربه و مهارتی در برابر تورهای هوائی و دام هایی که در سطح وسیعی از منطقه انتظارشان را میکشد ندارند. علاوه بر اینکه این پرندگان جوان و سایر پرندگان بعد از روزها پرواز و صرف انرژی زیاد به شدت ضعیف و گرسنه شده اند و نیاز به تغذیه فوری دارند.

  تصویر: فک خزری تاکسیدرمی شده، گونه کمیاب و در معرض انقراض / صید در بندر ترکمن ، فروش در فریدونکنار

  بدین ترتیب درست در اولین روزهای از راه رسیدن این پرندگان، اوج صید و قتل عام آنان بدون در نظر گرفتن هیچ محدودیتی صورت می پذیرد که مصداق بارز یک نسل کشی است.


  تنوع گونه ای پرندگان مهاجر در اوائل پاییز به اوج خود در کل سال می رسد


  محمد علی اله قلی می افزاید: از سوی دیگر اوائل پائیز زمان شروع مهاجرت برای گونه های خاص و بعضا کمیابی است که زودتر از جمعیت های اصلی سایر گونه ها وارد منطقه شده و پس از توقفی چند روزه منطقه را به سمت سایر زیستگاه ها ترک میکنند.
  خودکا ابرو سفید پرنده ای حمایت شده از شاخص ترین این پرندگان پیشقراول میباشد. گیلانشاه بال سفید، اکراس، انواع جغدها و بوتیمار بزرگ که پرندگانی حمایت و حفاظت شده ملی و بین المللی میباشند از دیگر پرندگانی هستند که صرفا در اوائل فصل زمستانگذرانی فقط در پائیز دیده میشوند و در این کارزار صید از زمین و هوا بسیاری از این پیشقراولان نیز اسیر دام ها شده و از بین میروند.  …………
  تصویر: عقاب طلایی (گونه حمایت شده) زنده گیری شده در وضعیت بسیار نامناسب در فریدونکنار

  محمد علی اله قلی می افزاید: بدون تردید جلوگیری از صید در این زمان خصوصا با دام ها و تورهای هوائی، موجب کاهش درصد بالا و قابل توجهی از میزان کشتار پرندگان مهاجر در کل فصل زمستانگذرانی خواهد شد.
  با امید به اینکه اقدامات حفاظتی اخیر اداره حفاظت از محیط زیست استان مازندران به شکل جدی و مستمر ادامه یابد و صرفا حرکتی نمادین نبوده باشد. همینطور امید به همراهی و افزایش پشتوانه گرم و قوی مردمی برای حمایت از موج ایجاد شده اخیر در راستای حفاظت از گنجینه بزرگ زیستی پرندگان مهاجر و تقدیر از تلاش های دلسوزانه برای اجرایی شدن قوانین در جهت حفظ پرندگان مهاجر و حفاظت از زیستگاه های ارزشمند باقی مانده.


  اقدام به موقع یگان محیط زیست مازندران با لشگرکشی شکارچیان مسلح ناکام ماند  البته نیروهای یگان محیط زیست مازندران در اقدامی به موقع و مثبت قابل تحسین همزمان با آغاز فصل مهاجرت پرندگان با بیش از ۷۰ نفر نیرو روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۲ برای جمع آوری دام های هوایی عازم منطقه فریدونکنار شدند.  ……

  تصویر: نیروهای یگان محیط زیست مازندران در حال جمع آوری تورهای هوایی در روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۲


  اما همزمان با حضور نیروهای یگان محیط زیست مازندران بیش از ۱۵۰ نفر شکارچی همراه با سلاح های خود در محل دامگاه فریدونکنار مستقر شدند تا از ورود محیط بانان و بازرسی از تمامی بخش های دامگاه جلوگیری کنند.
  با حضور تعداد زیادی شکارچی مسلح و احتمال بروز درگیری مسلحانه، نیروهای یگان محیط زیست وارد به بخش اصلی دامگاه فریدونکنار نشده و تنها به جمع آوری بخشی ازتورهای هوایی برپا شده در حاشیه دامگاه اقدام نمودند.


  با تشکر از حامد تیزرویان فعال محیط زیست و عکاس حیات وحش برای تهیه و جمع آوری تصاویر


  مقابله با صیادان و شکارچیان متخلف این منطقه که افرادی بسیار شرور هستند به تنهایی از عهده سازمان محیط زیست بر نخواهد آمد و حفظ این سرمایه ارزشمند طبیعی و ملی نیازمند اراده جدی مسئولان کشوری و استانی و همراهی سایر دستگاه های تصمیم گیرنده از جمله استانداری مازندران، فرمانداری شهرستان های مربوطه، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی می باشد.
  ویرایش توسط RAMIN : 27th September 2014 در ساعت 09:39 AM
  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

 2. #2
  مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
  مدیر سایت گالری عکس

  تخصص
  -
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  10572
  میانگین پست در روز
  4.13
  تعداد ارسال ها
  7,736
  توضیحات ابتکار در مورد صید و شکار پرندگان مهاجر در فریدونکنار

  ۵ مهر ۱۳۹۳

  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در صفحه شخصی خود در فیس بوک توضیحاتی را در زمینه موضوع شکار پرندگان مهاجر در فریدونکنار ارائه نمود.

  معصومه ابتکار با اشاره به بخش هایی از گزارش منتشر شده در پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این باره نوشت: موضوع شکار پرندگان مهاجر در فریدونکنار موضوعی است که با توجه به نزدیک شدن فصل آن از چندی پیش مورد پیگیری سازمان قرار داشت. مکاتبات و تمهیدات لازم صورت گرفت. به دنبال آن امروز آقای دکتر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران خبر داد که «روز چهارشنبه همراه حدود ۷۰ محیط بان و با کمک سازمان های مردم نهاد برای برچیدن دام های هوایی اقدام شده است. در این مورد با دادستان نیز هماهنگی های لازم به عمل آمد. اما در منطقه شاهد حضور حدود ۲۰۰ نفر از مردم محلی بودیم که با چوب و تفنگ آماده مقابله بودند. چون از قبل نسبت به این موضوع آگاه بودیم با آنها صحبت کردیم و خواستیم از این کار دست بردارند و تاکید کردیم که سازمان حفاظت محیط زیست در این مورد کوتاه نخواهد آمد. امروز هم نشستی با فرماندار و نیز امام جمعه فریدونکنار داشتیم. البته نیروی انتظامی دراین زمینه می بایست به یاری سازمان بیاید.»


  به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فارق از بحث اقدامات صورت گرفته و تمهیدات آتی سازمان محیط زیست در زمینه جلوگیری از شکار بی ضابطه و نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار، واکنش سریع و پیگیری مجدانه رئیس سازمان حفاظت محیط در این خصوص را بسیار ارزشمند دانسته و مجددا تاکید می کنیم که مبارزه با این پدیده به تنهایی از عهده سازمان محیط زیست بر نخواهد آمد و این سازمان برای ایستادگی در برابر عوامل دخیل در صید غیرمجاز پرندگان و دستیابی به اهداف مورد نظر به حمایت همه جانبه طرفدارن محیط زیست بویژه فعالان محیط زیست استان مازندران، خبرنگارن و اصحاب رسانه نیازمند است.


  تنها با شکل گیری موجی از مطالبات مردمی از مسئولان کشوری و استانی پیرامون توقف کشتار بی ضابطه پرندگان در زیستگاه های زمستانگذرانی پرندگان مهاجر در شمال کشور بخصوص در شهرستان فریدونکنار و همکاری تمام دستگاه های تصمیم گیرنده از جمله استانداری مازندران، فرمانداری شهرستان های مربوطه، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی تحقق این امر میسر خواهد بود.
  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. قدم در جاده های رویایی+تصاویر
  توسط RAMIN در انجمن گالری تصاویر
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 6th September 2014, 02:10 AM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th July 2014, 04:07 PM
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14th March 2014, 11:26 AM
 4. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 10th March 2014, 09:33 PM
 5. خانه ای رویایی برای گربه ها+تصاویر
  توسط RAMIN در انجمن تصاویر دنیای حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20th February 2014, 02:44 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ