دیده بان حقوق حیوانات: بیش از 70 مامور یگان حفاظت محیط زیست مازندران از چهارشنبه برای جمع آوری دام های هوایی شکار پرندگان مهاجر عازم منطقه فریدونکنار شدند.فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره به ایرنا گفت: اکنون ماموران در اداره محیط زیست بابلسر مستقر هستند و هنوز اقدامی صورت نگرفته است.مسلم آهنگری افزود: حدود 150 شکارچی با سلاح های خود برای صید پرندگان مهاجر در کنار دام های هوایی ایستاده اند.


وی با اشاره به این که مهاجرت پرندگان وحشی با هدف زمستان گذرانی به استان مازندران آغاز شده است، اظهار کرد: شکار پرندگان با دام هوایی ممنوع بوده و این موضوع چندین بار به آنان اطلاع رسانی شده است.


آهنگری با اشاره به این که شکار و صید پرندگان به صورت سنتی مشکلی ندارد، افزود: شماری از شکارچیان با استفاده از دام هوایی در حاشیه تالاب فریدونکنار اقدام به صید می کنند که این اقدام غیر قانونی است.


وجود حدود یکصد واحد آب بندان به مساحت بیش از 500 هکتار و همچنین دو هزار و 500 هکتار تالاب در آمل و محمودآباد، این منطقه را به یکی از قطب های مهم مهاجرت گونه های مختلف پرندگان آبزی و کنار آبزی در کشور تبدیل کرده است.


همه ساله با آغاز فصل سرما ده ها هزار قطعه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی در قالب70 گونه از نیمکره شمالی بویژه سیبری وارد تالاب های این منطقه می شوند.

امسال گونه های با ارزش «خوتکا» به عنوان پیشقراول مهاجرت زمستانه پرندگان مناطق سردسیری وارد تالاب ها و آببندان های آمل و محمودآباد شده اند و لانه سازی را آغاز کرده اند.
پارسال حدود 200 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر شامل انواع مرغابی، چنگر، غاز، خوتکا و حواصیل و غوا برای زمستان گذرانی به تالاب ها، آب بندانها و آبگیرهای این شهرستان ها کوچ کرده بودند.


بعضی از این پرندگان در فهرست جهانی گونه های در معرض خطر انقراض قرار دارند که دُرنای سیبری، خروس کولی، قوی فریادکش و کنگ، عروس غاز و پلیکان خاکستری از جمله آنها هستند.