کاهش ۴۰ درصدی رشد دیواره بزرگ مرجانی با اسیدی شدن هقیانوس ها
بررسی کارشناسان محیط زیست حاکی از آن است که از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی میزان رشد مرجان‌های این منطقه تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده که می‌تواند نشانه‌ای از اسیدی‌تر شدن اقیانوس‌ها باشد و مشکلات بزرگی را در آینده برای مرجان‌ها بوجود آورد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا صخره‌های مرجانی بخش مهمی از اکوسیستم اقیانوسی به حساب می‌آیند. این صخره‌ها مکان امنی برای ادامه حیات ماهی‌ها هستند و نواحی ساحلی را در برابر طوفان‌ها و فرسایش حفظ می‌کند. از زمان شروع انقلاب صنعتی حدود یک سوم دی اکسید کربن منتشر شده در اتمسفر در آب‌های اقیانوس‌ها جذب شده است. این امر موجب اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها شده و باعث می‌شود حیوانات به سختی بتوانند صدف‌های کلسیم کربنات تولید کنند.


مطالعات اخیر همچنین نشان می‌دهد رشد صخره‌های مرجانی در دیواره بزرگ مرجانی، تایلند جنوبی و دریای سرخ مرکزی بین 13 تا 24 درصد کاهش یافته است. کارشناسان به منظور درک بیشتر در مورد چگونگی کاهش رشد صخره‌های مرجانی به مقایسه این روند در حال حاضر و گذشته پرداخته و آمارهای موجود از رشد اخیر این گونه‌ها را در دیواره بزرگ مرجانی استرالیا با 30 سال گذشته مقایسه کردند.


به نقل از ساینس ورلد ریپورت، این محققان در پایان مطالعه خود دریافتند میزان تجمع کلسیم یا به اصطلاح کلسیفیکاسیون در صخره‌های مرجانی که موجب استحکام آنها می‌شود طی سال‌های 2008 و 2009 در مقایسه با سال‌های 1975 و 1976 درصد کاهش داشته است.