نجات یک بره جبیر آسیب دیده در سیستان و بلوچستان

۳۱ شهریور ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: صبح روز گذشته (یکشنبه ۱۳۹۳/۶/۳۰) نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان نصرت آباد حین گشت زنی در مناطق یک بره جبیر که از ناحیه پا آسیب دیده و قادر به حرکت نبود را مشاده نمودند.
محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: محیط بانان بلافاصله موضوع را به اداره کل اطلاع داده و پس از اعزام آمبولانس امداد و نجات حیات وحش به محل، بره جبیر مجروح را به مراکز دامپزشکی منتقل نمودند.
این جبیر که به دلیل نامعلومی دچار شکستگی از ناحیه پا شده است تحت مداوا و درمان قرار گرفته و پس از حصول بهبودی کامل در زیستگاه طبیعی رهاسازی خواهد شد.

جبیر نوعی غزال ایرانی است که شباهت بسیار زیادی به آهو دارد. جبیر چثه کوچکتری نسبت آهو داشته و در این گونه بر خلاف آهو، هر دو جنس نر و ماده دارای شاخ می باشند.جبیر در گذشته جزو گونه های با پراکندگی مناسب در اکثر عرصه های بیابانی کشور بوده که متاسفانه بدلیل شکار غیرمجاز و تغییر کاربری عرصه های دشتی و بیابانی در چند سال گذشته از طبیعت بیشتر مناطق حذف گردیده و نسل این گونه زیبا در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.