روایت‌گران قصه ها
باغ‌ها روایتگر قصه‌های زیادی هستند. آن‌ها ترکیبی از شعر و داستان را پیش روی ما می‌گذارند و ما را با خود تا اعماق داستان هایشان می‌کشانند. باغ ده هزار پل روایتگر قصه‌ی انسان است. مسیر عمر آدمی که پر از شک‌ها، نگرانی‌ها و بار‌های سنگین بر دوش و البته مملو از درخشش‌ها و سرافرازی‌ها و شادکامی‌ها است. طراحی این باغ شما را وارد راهی پر پیچ و خم و پر فراز و نشیب می‌کند که تمثیلی از زندگی است.
طراح باغ
شرکت طراحی فضاهای شهری و لنداسکیپوست 8 ( WEST 8 ) در سال 2011 و به منظور شرکت در نمایشگاه بین المللی گل و گیاه پکن این باغ را طراحی کرد. این باغ که شامل پنج پل و هزاران قطعه گیاه بامبو بود بعد از پایان نمایشگاه نیز جمع آوری شد. یک مسیر، هزاران راه
باغ ده هزاز پل با وسعت دید، محدودیت ها و سورپرایزهایش ما را به خود جذب می‌کند. هماهنگی مناظر و پیوستگی آن‌ها باعث می‌شود تا هرگز از مسیر خسته نشویم. در حالی که دور و بر ما را گیاهان اشغال کرده‌اند و ما جایی را نمی‌توانیم ببینیم و نا امیدی بر ما هجوم آورده است، تنها و تنها پیمودن و خسته نشدن ما را به پل ها می‌رساند و ما می‌توانیم ادامه مسیر را ببینیم، نور خورشید را و هر آنچه پیرامون این محیط بسته است. البته در صورت داشتن عزمی راسخ برای پیمودن راه، محیط اطرافمان می‌تواند معانی متفاوتی پیدا کند. مثلا می‌توانیم به زیبایی گیاه ها بیاندیشیم و نه به محدودیتی که برای ما ایجاد کرده‌اند.
لحظه‌ی تفکر
محتوا و داستانی که این باغ به ما ارائه می‌دهد شگفت انگیز و پر معنا است و با تک تک اجزایش متناسب است. تنها یک ورودی و یک خروجی برای راهی وجود دارد که از میان باغ می‌گذرد. مسیری باریک از میان انبوه بامبو ها پیچ و تاب می‌خورد و از زیر و روی هر پل عبور می‌کند. بازیدکنندگان قادر به دیدن مسیر پیشرو نیستند و نمی‌توانند بفهمند که چه مقدار از راه را پیموده‌اند، در این لحظه بازدیدکنندگان با خودشان، شاید نفر قبل یا بعد از خود و برخورد گیاهان بامبو با یکدیگر و آواز دلنشین شان، تنها می‌مانند. موقعیت البته از روی پل ها متفاوت است، از روی پل هایی که چندی پیش از زیرشان گذشته بودیم و حسرت عبور از روی آن‌ها را می‌خوردیم. از روی پل‌ها وسعت دید ما بسیار بیشتر است و ما می‌توانیم تا حدودی مسیر پیش رویمان را پیش‌بینی کنیم. پنج یا ده هزار؟
برخلاف اسم تمثیلی باغ، تنها پنج پل در این پروژه حضور دارند. پل های قوسی شکلی که با متانت تمام لحظه ای بر فراز بامبوها قد علم می کنند و دوباره به آرامی فرود می‌آیند و ما را به جلو هل می‌دهند. پل های قرمز رنگ کنتراست رنگی زیبایی را در کنار برگ های سبز و زرد بامبو ها آفریده‌اند. این پل ها به ما یادآوری می‌کنند که تمام مسیر پیش روی زندگی ما همچون شبکه ای است به هم متصل و این قدم های ما هستند که مسیر را می‌سازند.
هنر و معنا
مثال باغ ده هزار پل مثال خوبی است برای آن که نشان دهیم که در میان هنر‌ها تنها این سینما و تئاتر و نقاشی نیستند که می‌توانند مفاهیم را به ما منتقل کنند. از قضا هنر تاثیرگذار امروزی، هنری است که مخاطبان بی واسطه با آن درگیر شوند و تنها نقش نظاره‌گر را نداشته باشند. فضاسازی شهری و لنداسکیپ نمونه‌ی بارزی از هنر‌هایی هستند که توانایی بالقوه ی درگیر کردن مخاطبان را با خود دارند. ظرفیت‌های پیاده سازی چنین طرح هایی قطعا در هر نقطه ای از جهان وجود دارد. ایران نیز با تاریخ و اساطیر کهنش یکی از این نقاط است که می‌تواند از این هنر استفاده نماید، هنری که در راستای شکستن انفعال و از بین بردن مرز مخاطب و ارائه دهنده است.منبع : آب سکون