عاملین کشتار ۲ کل وحشی در سیرجان به تحمل شش ماه حبس محکوم شدند

۲۶ شهریور ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: آبان ماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست شهرستان سیرجان در استان کرمان حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع گودغول موجه صدای شلیک چندین گلوله می شوند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیرجان در این باره گفت: محیط بانان درخواست نیروی کمکی نموده و پس از اعزام دو اکیپ از نیروهای محیط زیست جستجو در ارتفاعات آغاز شده و پس از مدتی دو فرد مسلح مسلح توسط مامورین مشاهده و تلاش محیط بانان برای دستگیری متخلفین آغاز می شود.
محمدهادی محسن زاده افزود: شکارچیان غیرمجاز با مشاهده مامورین لاشه یک راس کل وحشی را در کوه رها کرده و شروع به فرار می کنند.
تعقیب و گریز محیط بانان و متخلفین با توجه به صعب العبور بودن منطقه و فاصله زیاد به شب کشید شده و متخلفین موفق می شوند با استفاده از تاریکی هوا کوهستان را ترک کنند.


اما نیروهای محیط زیست توانسته بودند شکارچیان غیرمجاز را که از متخلفین سابقه دار و بومی منطقه بودند را شناسایی کنند. بنابراین طی هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی، یک روز پس از حادثه بصورت غافلگیرانه وارد منزل متخلفین شده و هر دو نفر را بازداشت و دو قبضه سلاح شکاری مجاز نیز از منزل متهمین کشف و ضبط نمودند.
محیط بانان با توجه به شنیدن صدای چندین گلوله در کوه احتمال دادند که بیش از یک شکار غیرمجاز صورت گرفته باشد بنابراین پس از دستگیری متخلفین مجددا عازم ارتفاعات شده و در جریان جستجوی منطقه مورد نظر لاشه یک راس کل وحشی دیگر را نیز که در کوه رها شده بود کشف و ضبط نمودند.
محمدهادی محسن زاده گفت: هر دو متهم پس از تشکیل پرونده به همراه مستندات جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند.
در جریان رسیدگی به پرونده در شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی (جزائی) دادگستری شهرستان سیرجان هر یک از متهمین به جرم شکار غیرمجاز یک راس کل وحشی به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم و از بابت جرم شکار غیرمجاز یک کل وحشی دیگر که لاشه آن در کوه توسط مامورین کشف شده بود به دلیل فقدان ادله کافی و عدم حصول یقین در وقوع جرم، تبرئه شدند.