تلاش‌ها برای متوقف کردن صید نهنگ‌ها
سیاستمداران حاضر در اجلاس دو سالانه کمیسیون بین‌المللی صید نهنگ (IWC) در اسلوونی قصد دارند راه‌حلی برای رفع دو دستگی میان مخالفان و موافقان صید نهنگ پیدا کنند.


به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا در اجلاس دو سالانه کمیسیون بین‌المللی صید نهنگ که از روز دوشنبه همین هفته آغاز و به مدت چهار روز در شهر «پورتوروز» اسلوونی برگزار می‌شود، موضوع صید نهنگ توسط ژاپن در صدر فهرست موارد مورد بحث قرار دارد. حاضران در این اجلاس قصد دارند آخرین فشارها را برای یافتن یک پل ارتباطی میان کشورهای حامی صید نهنگ و کشورهای مخالف ایجاد کنند.


این در حالی است که گروه معدودی از نمایندگان حاضر در این اجلاس از طرح نیوزیلند مبنی بر متوقف کردن «صید تحقیقاتی نهنگ توسط ژاپن» حمایت کرده‌اند. با این حال کمیسیون بین‌المللی صید نهنگ (IWC) به عنوان یک عضو داوطلب نمی‌تواند ژاپن را وادار به متوقف کردن صید نهنگ کند اما تلاش‌های دقیقه 90 برای رسیدن به یک اجماع حداکثری و دستیابی به توافق بدون تفرقه در حال انجام است.
در ابتدای سال جاری میلادی (2014)، پس از آنکه دادگاه جهانی سازمان ملل فعالیت‌های صید نهنگ ژاپن را مغایر نماد کنوانسیون صید نهنگ تشخیص داد، ژاپن برنامه تحقیقاتی صید نهنگ خود را به مدت یک سال متوقف کرد. از آن زمان تاکنون ژاپن تصریح کرده که قصد دارد از سال 2015 میلادی مجددا صید تحقیقاتی نهنگ خود را آغاز کند اما در صورت تصویب قطعنامه نیوزیلند در نهایت ژاپن و هر کشور دیگری برای انجام صید تحقیقاتی نهنگ نخست نیازمند اخذ مجوز از کمیته علمی (IWC) و سپس اجازه خود کمیسیون خواهند بود.صید نهنگ در ژاپن برای تولید سوشی به بهانه تولید علم!منتقدان صید نهنگ می‌گویند: دانشمندان برای مطالعه روی نهنگ‌ها نیاز به کشتن آنها ندارند. در سال 1994 میلادی، دولت‌های عضو کمیسیون بین‌المللی صید نهنگ (IWC) که نهاد نظارتی بر صید نهنگ‌ها محسوب می‌شود بر سر ایجاد یک منطقه حفاظت شده در اقیانوس منجمد جنوبی به توافق رسیدند. بنابراین منطقه حفاظت شده اقیانوس منجمد جنوبی به عنوان پناهگاه امن این پستانداران آبزی محسوب شد اما تنها یک کشور یعنی ژاپن به صید نهنگ‌ها در آب‌های قطبی ادامه داد.


از زمان ایجاد این منطقه حفاظت شده، ژاپن تاکنون بیش از 8000 نهنگ قطبی مینک و سایر گونه‌های حفاظت شده را به نام تحقیقات علمی در این منطقه حفاظت شده، صید کرده است. برخلاف ادعای این کشور، صید تحقیقاتی نهنگ برای ژاپن بیش از آنکه تولید علم کرده باشد، سوشی تولید کرده است. حتی با این فرض که صید نهنگ با اهداف تحقیقاتی صورت گرفته باشد اما بسیاری از محققان معتقدند داده‌های مورد نیاز را می‌توان بدون کشتن نهنگ‌ها و با کمک شیوه‌های نوین به دست آورد.منبع:ایسنا