یک عقاب دشتی که از ناحیه بال زخمی شده بود، پس از بهبودی به آغوش طبیعت بازگردانده شد.


به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا رییس اداره حفاظت محیط زیست دلیجان گفت: پرنده شکاری که به عقاب خاکی نیز شهرت دارد، پس از یک هفته نگهداری و مداوا در ارتفاعات دلیجان رها شد.

'حمید عبادی' افزود: دریاچه سد پانزده خرداد با وسعت حدود 13.5 کیلومترمربع که در فاصله پنج کیلومتری شهر دلیجان واقع شده، پذیرای گونه های مختلفی از این نوع پرندگان است.

در این منطقه شمار زیادی از پرندگان کوچنده، تعدادی پرندگان شکاری از قبیل عقاب کورکور، عقاب تالابی، قرقی و دلیجه در آسمان دلیجان رویت شده است.

عبادی بیان کرد: پرستوی دریایی، درنای معمولی، فلامینگو، انواع حواصیل (سفید و خاکستری)، کشیم کوچک، باکلان بزرگ، اگرت و مرغابی کله سبز پرندگان دائمی این منطقه هستند.

زیستگاه دریاچه سد پانزده خرداد به خاطر مجاورت با اکوسیستم کوهستانی علاوه بر پرندگان مهاجر، محل زندگی دایمی پرندگان آبزی و کنار آبزی مانند چنگر سیاه، چوب پا، آبچلیک، خوتکا، کاکائی بزرگ و کوچک و پرندگان شکاری است.

در این منطقه پرندگانی چون بالابان، انواع عقاب مارگیر، تالابی، ماهیگیر (سنقر تالابی)، کورکور، حنایی و عقاب طلایی، دلیجه، قرقی، پیغو و همچنین پرندگان خشکی زی ازقبیل کبک، باقرقره، تیهو، کبوتر، فاخته و قمری یافت می شود.


منبع:ایرنا