کشف محموله قاچاق حاوی ۱۹۵ کیلوگرم مرجان در زاهدان

۲۳ شهریور ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: غارتگران طبیعت طی سال های اخیر از زمین، هوا و دریا به ذخایر طبیعی کشور هجوم آورده و هیچ گروهی از زیستمندان ازجمله پرندگان، پستانداران، خزندگان، آبزیان، گیاهان و غیره از این هجوم در امان نیستند.
نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان پس از کسب اطلاع از فروش غیرقانونی مقدار زیادی مرجان پس از هماهنگی با مقام قضایی و اخذ نیابت قضایی در یک اقدام ضربتی و هماهنگ موفق به کشف ۱۹۵ کیلوگرم مرجان دریایی از نوع توده ای و شاخه ای در شهرستان زاهدان شدند.
محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: این عملیات در سه نقطه از شهر زاهدان انجام شده و ۳ نفر متهم نیز در این زمینه بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.


بر اساس مصوبه شماره ۲۴۲۹۶۲/۴۸۳۱۳ کمیسیون زیربنائی دولت مورخ ۱۳۹۱/۱۲/۸ ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از برداشت غیرقانونی مرجان
به ازای هر یک کیلوگرم مرجان معادل ۱۰ میلیون ریال تعیین گردیده است.……………………………….تصویر: بخشی از مرجان های کشف شده از قاچاقچیان در زاهدان
به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، در اعماق اقیانوس ها و بسترهای کم عمق برخی از دریاها جوامع زنده پر رمز و راز و ارزشمندی یافت می شود که بسیار با ارزش و بی بدیل می باشند.یکی از این جوامع زنده و موجودات زیبای دریایی، آبسنگ مرجانی نام دارد. این اکوسیستم های دریایی منحصر به فرد و کهنسال غنی ترین بیوم دریایی محسوب می شوند.
متاسفانه مرجان ها دائما مورد تعرض قرار دارند بطوری که تاکنون ۱۰ درصد مرجان های جهان کاملا تخریب و تاکنون بیش از ۳۵ درصد نیز در معرض تهدید و تخریب شدید قرار گرفته اند و اگر بدین منوال ادامه یابد طی ۱۰ الی ۲۰ سال آینده کل این اکوسیستم با ارزش از بین خواهند رفت.
هشت درصد از کل ذخایر مرجانی جهان در خلیج‌فارس وجود دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰ گونه مرجان‌ در آب‌های کشور شناسایی شده است. تراکم این حجم مرجان‌ها در منطقه‌ای به این کوچکی باور نکردنی است به گونه‌ای که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم اکثر جزایر جنوبی کشور مانند خارک، لاوان، هندورابی، فارور، بنی فارور، قشم، لارک، هنگام و هرمز دارای سواحل مرجانی می باشند.……………………………….تصویر: بخشی از مرجان های کشف شده از قاچاقچیان در زاهدان
از آنجا که مرجان‌ها عامل خودپالایی خلیج‌فارس هستند با مرگ آنها میزان آلودگی این دریا به صورت تصاعدی افزایش یافته و باعث نابودی کل حیات در منطقه می‌شود.
در کنار برداشت غیرمجاز، آلودگی نفتی، افزایش‌ دما و کدورت آب به دلیل نشست ریزگردها در دریا دلایل اصلی نابودی مرجان‌های کشور هستند. در کنار این مخاطرات متاسفانه عده ای سودجو و غارتگر نیز با برداشت غیرمجاز صخره های مرجانی کمر همت بر تخریب این گونه های با ارزش و سرمایه های جهانی بسته اند.برخی دیگر از فواید و ارزش های صخره های مرجانی در اکوسیستم دریایی بشرح زیر می باشد:


• منبع غذایی اصلی بیش از ۹۳,۰۰۰ گونه ماهی، میگو و دیگر گونه ها از پیرامون این بستر است
• این بستر محل امن جهت زیست و تخم ریزی ۲۵ درصد ماهیان می باشد
• صخره های مرجانی برای حفظ سواحل در برابر ضربات مخرب امواج و کاهش فرسایش ساحل سهم به سزایی دارند
• محل امن و مناسبی برای تجمع ماهیان تزئینی و اکواریمی می باشند
• مرجان ها دارای ارزش بالای زیبا شناختی می باشند