کوپیاپوآ هیپوگیا:
نور:زیاد
آبیاری :کم
خاک: خاک کاکتوس
کوپیاپوآ هیپوگیا گونه ای کاکتوس از جنس Copiapoa میباشد. این جنس بومی دشت های ساحلی خشک به ویژه در کویر آتاکاما در شمال شیلی است و شامل حدود 26 گونه است. این گونه ها در فرم از حالت کروی تا کمی ستونی و رنگ آنها از قهوه ای به سبز و آبی متفاوت است.
این کاکتوس به شکل کروی و استوانه ای است و تا ارتفاع ۱۵ سانتی متر رشد میکند. دارای ساقه ایی به ضخامت ۸ سانتی متر به رنگ سبز خاکستری مایل به قهوه ای میباشد. بعضاً دارای بدنه دندانه دندانه بوده ( ۱۰ تا ۱۶ دندانه ) با حالتی شل و افتاده به ابعاد ۴ الی ۷ میلیمتر در قطر و ۵ میلی متر در ارتفاع و فواصل ۴ تا ۸ میلیمتر از هم قرار دارند. با بالا رفتن سن تپه های قسمت پائین ساقه کم ارتفاع شده و از بین می روند و در دنده های بالایی خار های ریز ی قرار گرفته است ( تا ۱۰ عدد و به رنگ قهوه ای ، سیاه و خاکستری )
از مشخصات بارز این گیاه پرز های سفید مانندی است که در بالای مرکز جوانه گیاه برای محافظت از جوانه و جلوگیری از تبخیر زیاد آب بخصوص هنگام گل دهی می روید البته در گل خانه ها بعلت و جود لایه محافظ پرزهای روی سر گیاه تا حد زیادی کاهش می یابد .
گل این کاکتوس به حالت افشان با گل برگ هایی ابریشمی و پریشان به رنگ زرد مایل به لیمویی و گاهی صورتی که 1.5 تا 2 سانتی متر طول و 30 تا 40 میلیمتر گسترده میشود و معطر است . زمان گلدهی آن در گرم ترین روزهای تابستان چند ساعت پس از طلوع آفتاب میباشد و دو ساعت قبل از غروب آفتاب نیز بسته میشود.
میوه آن کوچک و کمی گوشتی به رنگ سفید و کروی شکل با چند مقیاس آپیکالی کوچک میباشد
دانه آن درخشان سیاه و سفید صاف، حدود 1 میلی متر طول ، 0،75 میلی متر عرض و 0،5 میلیمتر ضخامت دارد.منبع:نارگیل