تحویل یک توله گرگ به اداره محیط زیست خوی

۲۱ شهریور ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک توله گرگ خاکستری که مدتی توسط یک نفر از اهالی روستایی در اطراف خوی نگهداری شده است، به اداره محیط زیست این شهرستان تحویل گردید.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست خوی در این باره گفت: بر اساس ادعای فرد روستایی این توله گرگ به دلیل نامعلومی بدون مادر خود تنها مانده و به جوامع محلی نزدیک شده بود که وی مدتی در منزل شخصی خود از توله گرگ نگهداری نموده و سپس تصمیم به تحویل حیوان به اداره محیط زیست گرفته است.
جعفر محمدپور افزود: این حیوان به علت نابالغ بودن و عدم توانایی در شکار و زندگی در طبیعت، هم اکنون در اداره محیط زیست خوی در مکان مناسبی تیمار و نگهداری می شود تا پس از رشد کافی نسبت به سرنوشت آن تصمیم گیری شود.احتمال آن می رود که فرد روستایی این توله گرگ را به منظور نگهداری به عنوان سگ گله و یا جفت گیری با سگ در منزل نگهداری می کرده است و پس از مدتی به دلیل عدم توانایی در نگهداری و یا از ترس جریمه قانونی حیوان را به اداره محیط زیست تحویل داده است.


متاسفانه طی سال های اخیر گزارشاتی بدست آمده است مبنی بر اینکه افراد محلی با عقاید غلط خود اقدام به زنده گیری گرگ های نر کرده و به منظور جفتگیری، آنها را در کنار سگ های ماده قرار می دهند که در نتیجه هیبریدی با نام محلی “گرگاس” یا همان “سگ گرگ” به وجود می آید.


متاسفانه این افراد پس از مدتی متوجه اشتباه خود شده و گرگ زنده گیری شده یا هیبرید متولد شده را به دلیل تربیت ناپذیر بودن و عدم توانایی شخص در نگهداری در اطراف روستاها رها می کنند.گرگاس ها بسیار تهاجمی بوده، به سختی تربیت پذیر هستند و به دلیل ژن غالب گرگ نر شباهت ظاهری بسیاری به گرگ ها دارند. گرگاس ها از انسان هراسی ندارد و به راحتی وارد مناطق مسکونی می شوند و دام های اهلی و کودکان را طعمه خود قرار می دهند.