زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان از رهاسازی پنج قطعه ˈبهله سارگپهˈ در منطقه شکار ممنوع ˈخراسانلوˈ شهرستان ابهر از توابع این استان خبر داد.


سارگپه پرنده ای شکاری از راسته شاهین سانان و قوشیان است که از عقاب کوچک تر است و جثه ای متوسط و توپُر، سری کوچک و گرد روی گردنی کلفت، بال های پهن و دمی کوتاه دارد که رنگ پر و بال آن بسیار متنوع است.'زعفر افشاری' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پنج جوجه 'بهله سارگپه' که توسط یک فرد خاطی زنده گیری شده بود توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ابهر کشف و یک شهروند دوستدار طبیعت به خاطر بیم از تلف شدن پرندگان ، آنها را در منزل نگهداری و پس از تیمار سه ماهه و یافتن قدرت پرواز ، عصر دیروز /سه شنبه/ با هماهنگی این اداره کل در دامان طبیعت رها سازی کرد.

وی اظهار کرد: این 'بهله سارگپه ها' از نوع معمولی بودند که از سوی فرد متخلف در قفس و در وضعیت و شرایط بسیار بد نگهداری می شدند که خوشبختانه با اطلاع ماموران یگان حفاظت از دام گرفتار آمده رهایی یافتند تا زندگی جدیدی را آغاز کنند.

افشاری یادآور شد: چهار نوع سارگپه 'چشم سفید ، پرپا ، پابلند و معمولی' در ایران زیست می کنند که دو نوع این پرندگان 'پابلند و معمولی' در طبیعت استان زنجان نیز یافت می شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: شهروندان زنجان در صورت مشاهده چنین مواردی مراتب را به نزدیکترین واحد محیط زیست اطلاع داده و یا با
شماره های 33554001 و09392888657 تماس حاصل کنند تا اقدام لازم ازسوی عوامل محیط زیست استان برای دستگیری و برخورد قانونی با سودجویان به عمل آید.

افشاری از مردم به ویژه نوجوانان و جوانان خواست از تخریب لانه حیوانات و پرندگان و جداسازی بچه ها و جوجه ها به جد خودداری کنند چراکه این کار خطر انقراض آنها را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا ، منطقه شکار ممنوع خراسانلو به دلیل دارا بودن آب و هوای معتدل کوهستانی و زمین‎های حاصلخیز از تنوع گونه‎های گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است و بیش از 13 نوع پستاندار از جمله 'قوچ و میش ارمنی و البرزی، آهو، پلنگ، خرس قهوه‎ای، خوک وحشی، گرگ و سیاه گوش' و 22 گونه از انواع پرندگان چون 'کرکس ، قرقی ، سینه سرخ ایرانی ، دلیجه ، سارگپه' در این منطقه زیست می کنند.

منطقه شکار ممنوع خراسانلو به عنوان مسیر مهاجرت حیات وحش بین زیستگاه‎های طبیعی وحوش از مناطق البرز مرکزی تا مناطق شمال غرب کشور محسوب می شود و به همین دلیل در فصل مهاجرت حیوانات به ویژه در فصل بهار و پاییز مراقبت و کنترل، حفظ آرامش و جلوگیری از شکار غیرمجاز با جدیت پیگیری می شود.

به گزارش ایرنا خرداد ماه سالجاری نیز کارگر شهرداری زنجان هنگام جمع آوری زباله های خانگی در یکی از شهرک های مسکونی زنجان متوجه قرار گرفتن دو قطعه جوجه بهله سارگپه در داخل کیسه ای در بسته شده بود که پس از یافتن این پرندگان به اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان مراجعه و آنها را تحویل اداره کل محیط زیست زنجان داده بود.

همچنین مرداد ماه امسال نیز سه قطعه 'بهله سارگپه' توسط اداره کل حفاظت محیط زیست در دشت آهوان سهرین استان زنجان رهاسازی و به آغوش طبیعت بازگشتند که این سه پرنده نیز در نزدیکی شهر زنجان رها شده بودند که یک شهروند طبیعت دوست با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در منزل نگهداری و پس از دوماه درمان و یافتن قدرت پرواز ، برای ادامه زندگی در دامان طبیعت رها شدند.


منبع:ایرنا