پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: هفته گذشته یکی از عکاسان حیات وحش کشور در مدت دو شبانه روز اقامت در پارک ملی ساریگل در استان خراسان شمالی موفق به مشاهده مستقیم و تصویربرداری جداگانه از یک پلنگ ماده و توله اش و یک پلنگ تنها (احتمالا با جنسیت نر) در طول روز و یک نوبت تصویربرداری از ماده پلنگ و توله اش در شب با کمک دوربین تله ای شد.

…………………………………………تصویر تهیه شده از یک ماده پلنگ و توله اش
آقای داوود ظریف عکاس طبیعت دوست طی ۴۸ ساعتی که در پارک ملی ساریگل اقامت داشت در طول روز موفق شد یک ماده پلنگ و توله اش و با فاصله زمانی و مکانی قابل توجه یک پلنگ تنها که به احتمال فراوان نر می باشد را مستقیما مشاهده نموده و از آنان تصویربرداری نماید.

………………………..تصویر تهیه شده از یک پلنگ تنها که به احتمال زیاد جنسیت آن نر می باشد
وی همچنین با کار گذاشتن دوربین تله ای بر سر یکی از آبشخورهای نزدیک به محل رویت ماده پلنگ، موفق شد تصاویر زیبایی از همان ماده پلنگ و توله اش را در تاریکی شب نیز به ثبت برساند.

………….تصویر ثبت شده در شب از پلنگ ماده و توله اش توسط دوربین تله ای بکار رفته در مقابل آبشخور
تصاویر تهیه شده در شب توسط دوربین تله ای نشان می دهد که ابتدا پلنگ ماده به آرامی و با احتیاط به آبشخور نزدیک شده و به بررسی اطراف می پردازد.

پس از مدتی توله پلنگ نیز که حالا چند ماهه بوده و کمی بزرگ شده است برای نوشیدن آب به کنار آبشخور آمده و به مادر خود نزدیک می شود. سپس ماده پلنگ و توله اش مشغول خوردن آب از آبشخور می شوند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان اسفراین در این باره گفت: تصاویر بدست آمده به احتمال فراوان متعلق به سه پلنگ مختلف (یک ماده یک نر و یک توله پلنگ) می باشد که محل تصویربرداری پلنگ تنها از محل مشاهده و تصویربرداری ماده پلنگ و توله اش فاصله نسبتا زیادی داشته است.

مهندس حمید فخرانی افزود: نکته قابل توجه این است که مشاهده این تعداد پلنگ تنها در طول دو روز و تهیه تصویر با دوربین تله ای تنها با یک شب دوربین گذاری بدست آمده است که این نشان از پویایی جمعیت پلنگ، برقراری امنیت و وجود طعمه مناسب در پارک ملی ساریگل می باشد.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران