مدیر دفتر صید و شکار سازمان محیط زیست از افزایش نرخ ضررو زیان "آسیب به حیات وحش" خبر داد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا مسعود عالیخانی با بیان اینکه نرخ جدید ضرر و زیان آسیب به گونه‌های حیوانات در حال بازنگری است، گفت: پس از انجام بازنگری‌ها، نرخ ضرر و زیان به رقم‌های کارشناسانه و واقعی نزدیک می‌شود. به طورمثال اگر یک گونه‌ای X ریال بود، بر اساس استدلال‌های کارشناسی و ارزش اکولوژیکی و میزان قاچاق یا کشتن حیوان، پایه آن را بالاتر اعلام می‌کنیم.

وی افزود: تهیه پیش نویس نرخ ضرر و زیان آسیب به حیوانات در دفتر صید و شکار انجام شده است و برای معاونت طبیعی ارسال شده است. در صورتی که به تایید ریاست سازمان محیط زیست برسد در نوبت مطرح شدن شورای عالی محیط زیست قرار خواهد گرفت.

عالیخانی با بیان اینکه آخرین نرخ ضرر و زیان آسیب به حیوانات مصوب سال 1391 بوده است، گفت: در نرخ‌های جدید تعداد گونه‌ها که مشمول ضرر و زیان می‌شود افزایش پیدا کرده است، همچنین به لحاظ ارزش اکولوژیکی سطح بندی شده است.

وی تاکید کرد: به طور کلی میزان نرخ ضرر و زیان چندین برابر قبل شده که با تورم، ‌هماهنگی بیشتری دارد و در این صورت میزان ریسک را برای صید و شکار غیرمجاز و قاچاق بالاتر می‌برد و بازدارندگی بیشتری برای برداشت این‌گونه‌ها خواهد داشت.
مدیر دفتر صید و شکار سازمان محیط زیست تشریح کرد: تنوع گونه‌ها در پستانداران، خزندگان و پرندگان به صورت دقیق نامبرده شده است و رقم آن تجدیدنظر چشمگیری داشته است.
به گفته عالیخانی، در این پیش‌نویس توجیهاتی را برای هر یک از گونه‌ها عنوان کردیم که بر اساس وضعیت حفاظتی در سطح بین المللی و ملی، میزان و سطح برداشت از گونه نیز در آن مطرح شده است.

وی افزود: تعهداتی که ما در مقابل گونه‌های در معرض انقراض در معاهدات بین المللی داریم و همچنین روند جمعیت آن حیوان و شرایط خاص گونه و ملاحظات ملی و منطقه‌ای و میزان قاچاق از جمله ملاحظات دیگری است که در تعیین نرخ ضرر و زیان به آن توجه داشته‌ایم تا قدرت بازدارندگی را بالاتر ببریم.


منبع:ایسنا