محققان انگلیسی در حال تولید واکسن جدیدی هستند که با واکسینه کردن گربه، اثر حساسیت‌زای این حیوان بر انسان را خنثی می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیش از 725 میلیون نفر از مردم جهان از حساسیت به گربه رنج می‌برند؛ این دسته از افراد علائمی مانند خارش و سوزش چشم، عطسه‌های غیرقابل کنترل، سرفه‌های متناوب، قرمزی پوست را تجربه می‌کنند.

تاکنون روش درمان موثری برای کاهش علائم حساسیت به گربه توسعه نیافته است؛ داروهای ضد حساسیت (آنتی‌هیستامین) یا تزریق منظم واکسن برای تحریک سیستم ایمنی طبیعی بدن از جمله روش‌های درمانی موجود محسوب می‌شود.

استفاده از تصفیه‌کننده هوا یا حمام کردن گربه، از دیگر راه‌های پیشنهادی برای کاهش علائم حساسیت به گربه هستند.


محققان شرکت Benchmark در حال تولید واکسنی هستند که پروتئین Fel d 1 در بزاق، ادرار و عرق گربه را – بعنوان عوامل اصلی بروز حساسیت – هدف قرار می‌دهد.


این پروتئین در هنگام حرکت گربه در منزل، به سطح ملافه، مبل، فرش چسبیده و باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شدید در افراد دچار حساسیت می‌شود.

واکسن جدید که HypoCat نام دارد، قادر به خنثی کردن اثر پروتئین Fel d 1‌ در بدن گربه بدون آسیب زدن به خود حیوان است؛ در اینصورت از صرف هزینه‌های گزاف برای درمان افراد دچار حساسیت به گربه جلوگیری می‌شود.


برای تجاری‌سازی این تحقیق بیش از هشت میلیون پوند توسط محققان شرکت سوئیسی HypoPet هزینه شده است و انتظار می‌رود که واکسن سه تا چهار سال آینده به بازار عرضه شود.


منبع:ایسنا