ساخت پلاستیک‌های سازگار با محیط زیست از ضایعات مواد غذایی
دانشمندان روشی خلق کرده‌اند که با استفاده از ضایعات مواد غذایی و محصولات کشاورزی پلاستیک‌های سازگار با محیط زیست تولید کرده‌اند تا مشکل مربوط به ضایعات محصولات نفتی و سبوس برنج برطرف شود.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا روز به روز بر محبوبیت استفاده از پلاستیک افزود می‌شود. صندلی، مواد مصنوعی فرش و قالیچه، کیسه‌های پلاستیکی، میز و دیگر محصولات ساخته شده از پلاستیک در اطراف ما وجود دارند. در حقیقت در سال 2012، 288 میلیون تن محصولات پلاستیکی در سراسر دنیا ساخته شده‌ است.

هنوز مواد پلاستیکی با محیط زیست سازگار نیستند و صدها و هزاران سال در طبیعت باقی مانده و ترکیبات سمی منتشر کرده که برای اکوسیستم و سلامت انسان مضر هستند. در واقع پلاستیک‌ها از منبعی تجدید نشدنی یعنی نفت ساخته شده‌اند که خود مشکلی بزرگ است.

خوشبختانه راه‌حل این مشکل پلاستیک‌های سازگار با محیط زیست است، اما تولید این پلاستیک‌ها چالش‌برانگیز و پرهزینه است. در حال حاضر محققان بر این مشکل فائق آمدند و روشی برای تولید آنها یافتند.

محققان برای ساخت این نوع پلاستیک سلولز موجود در ترکیبات گیاهان که پلیمری فراوان در طبیعت است را با جعفری، ساقه‌های اسفناج، سبوس برنج و پوست نارگیل ترکیب می‌کنند و این مواد از علائم زیست محیطی بودن این پلاستیک است.

این تحقیق به محیط زیست و کاهش مصرف نفت تجدیدناپذیر کمک خواهد کرد.

نتایج این تحقیق در نشریه ابرمولکول‌ها منتشر شده است.


منبع:ایسنا