عامل اصلی کشتار حیات وحش کلات همراه لاشه ۳ آهو و ۲ قوچ وحشی دستگیر شد

۹ شهریور ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز گذشته (شنبه ۱۳۹۳/۶/۸) نیروهای یگان محیط زیست شهرستان مرزی کلات در استان خراسان رضوی حین گشت زنی در ساعت ۷ صبح به یک موتورسیکلت مشکوک شده و به راکب آن دستور ایست دادند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان کلات در این باره گفت: موتورسیکلت مذکور بدون توجه به فرمان ایست محیط بانان با سرعت زیاد اقدام به فرار نموده و مامورین نیز به تعقیب وی پرداختند.
اباذر حسین نژاد افزود: موتورسیکلت فراری با سرعت زیاد و عبور از بیراهه ها و جاده های بیابانی سعی در فرار از دست مامورین داشت و محیط بانان نیز ناچار به تقاضای کمک از پاسگاه انتظامی و پلیس راه شدند.


تصویر: محیط بان محمد انصاری از نیروهای حاضر در عملیات در کنار متهم، لاشه ها و ادوات شکار کشف شده


اباذر حسین نژاد گفت: با دخالت نیروی انتظامی و ورود نیروهای پلیس راه، نهایتا پس از یک ساعت تعقیب و گریز، موتورسیکلت مذکور در ساعت ۸٫۳۰ توسط مامورین متوقف و راکب آن دستگیر شد.
متاسفانه در جریان این تعقیب و گریز یکی از مامورین نیروی انتظامی بر اثر واژگون شدن موتورسیکلت از ناحیه پا دچار آسیب دیدگی شده و به بیمارستان منتقل گردید.
در بازرسی از خورجین موتورسیکلت لاشه ۲ آهوی ماده، یک آهوی نر و لاشه دو قوچ وحشی به همراه یک قبضه اسلحه شکاری تک لول غیرمجاز و یک دستگاه بیسیم کشف و ضبط گردید.
هر پنج لاشه کامل بوده و فقط پوست آنها کنده شده بود و حیوانات مذکور در نقاط تیراندازی ممنوع در مرز ایران و ترکمنستان ساعاتی قبل از دستگیری متهم شکار شده بودند.


تصویر: لاشه کامل و پوست کنده ۳ آهو و ۲ قوچ وحشی به همراه اسلحه شکاری غیرمجاز کشف شده از متهم


رئیس اداره محیط زیست شهرستان کلات گفت: متهم مربوطه پس از تنظیم صورتجلسه به جرم شکار غیرمجاز گونه های جانوری حمایت شده و حمل سلاح غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی و با دستور قاضی روانه زندان شد.
اباذر حسین نژاد افزود: متهم از شکارچیان حرفه ای، سابقه دار و از عناصر اصلی یکی از باندهای شکار و فروش گوشت حیوانات وحشی در خراسان رضوی می باشد که مدتهاست محیط بانان شهرستان کلات درصدد دستگیری وی بوده اند اما با توجه به مهارت بالا در موتورسواری و شناخت کامل از منطقه هر بار به نوعی از دست محیط بانان و نیروهای هنگ مرزی گریخته است.