زیست نیوز: برنامه های حفاظتی نقش مهمی در توسعه وحفظ بافت نیلوفری دریاچه داشته است، طی یک برنامه زمانبدی شده دقیق نیلوفرهای آبی همواره تحت کنترل هستند و علاوه بر این با هزینه بسیار اندک، مهارت های لازم به قایقرانان به منظور وارد آمدن کمترین آسیب به نیلوفرهای وحشی انجام می شود.


جاذبه های طبیعی گردشگری یکی از مستعدترین بسترهای ارزآوری و درآمدزایی داخلی برای هر کشوری محسوب می شود. نه آنچنان سرمایه گذاری های پایه ای نیاز دارد مثلا در مقایسه با ایجاد یک پارک مصنوعی و یا سایر جاذبه های گردشگری و نه مسئولان یک کشور سال ها گرفتار کنترل پیشرفت چنین پروژه هایی خواهند بود.

از این رو؛ در زمان حاضر که زندگی ماشینی و پیشرفت تکنولوژیک مرزی نمی شناسد و انسان همواره در جستجوی ذره ای طبیعت! و آرامش است، اداره کنندگان کشورها به دنبال آن هستند تا نهایت بهر ه برداری از جاذبه های طبیعی کشور خود را در دستور کار قرار داده و با صرف هزینه هایی بسیار کمتر در مقایسه با انواع جاذبه های مصنوعی، سهمی مناسب در تجارت پرسودی به نام گردشگری داشته باشند. چین، ترکیه، اسپانیا و ... از بهترین الگوهای مبحث فوق هستند.

اخیرا شاهد آن هستیم که چینی ها گردشگری نیلوفرهای وحشی را نیز به لیست جاذبه های گردشگری خود افزوده اند. دریاچه هلال ماه در شمال شرقی استان هیلونگ جیانگ قرار گرفته است. این دریاچه مساحتی بیش از 467 هکتار را شامل می شود که در حدود 300هکتار آن دارای پوشش نیلوفرهای وحشی است.

البته برنامه های حفاظتی نقش مهمی در توسعه وحفظ بافت نیلوفری دریاچه داشته است، طی یک برنامه زمانبدی شده دقیق نیلوفرهای آبی همواره تحت کنترل هستند و علاوه بر این با هزینه بسیار اندک، مهارت های لازم به قایقرانان به منظور وارد آمدن کمترین آسیب به نیلوفرهای وحشی انجام می شود.گفتنی است گردشگران استقبال بسیار خوبی از نیلوفرهای وحشی داشته اند و نهادهای مربوطه در چین تلاش می کنند تا امکانات تفریحی در این منطقه را افزایش دهند. این مدلی از حفظ طبیعت بکر و کسب درآمد متقابل از آن است. تصور کنید با افزایش شهرت این منطقه یک گردشگر از آمریکا برای مشاهده دریاچه نیلوفرهای وحشی به چین سفر کند. در صورت توجه شاید در تالاب انزلی نیز می توانستیم نظیر چنین تجربه موفقی را برای کشورمان داشته باشیم.


منبع : برترین ها