عامل کشتار هفت قرقاول و یک کل وحشی در ساری دستگیر شد

۴ شهریور ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارش مبنی بر انجام شکار غیرمجاز در مناطق جنگلی شهرستان ساری در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱ ، نیروهای یگان محیط زیست مستقر در محیطبانی هولار (کلیجانرستاق) پس از ردیابی و شناسایی مظنونین، طی هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی وارد منزل مربوطه شدند.
بهرام فغانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساری و میاندرود در این باره گفت: در جریان بازرسی از منزل متخلفین لاشه تازه شکار شده هفت عدد پرنده حمایت شده قرقاول به همراه تاکسیدرمی سر یک کل جوان حدودا ۴ ساله به همراه یک قبضه اسلحه شکاری دولول کشف و ضبط گردید.
فغانی افزود: در این رابطه یک نفر متهم بازداشت و پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی گردید.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، منطقه دودانگه و چهاردانگه ساری در استان مازندران از زیستگاه های مناسب قرقاول خزری به شمار می رود و تعداد قابل توجهی قرقاول در این منطقه زندگی می کنند.

متاسفانه طی سالیان اخیر قرقاول خزری به شدت در این منطقه مورد شکار قرار میگیرد و این مشکل طی سال های اخیر به خصوص پس از مجوزهای صادر شده برای سلاح های غیر مجاز شدت بیشتری گرفته است.قرقاول از گونه های حمایت شده محسوب می شود و در حال حاضر جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت شکار هر عدد قرقاول معادل ۴ میلیون ریال تعیین شده است.